• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za ulazak u EU 53 odsto građana

Izvor Beta

Ulazak Srbije u Evropsku uniju podržava 53 odsto građana a u NATO 13 odsto, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje Ipsos stratedžik marketinga.

Za članstvo u EU glasalo bi 53 odsto građana dok je njih 26 odsto protiv, kazao je Marko Uljarević i dodao da je ta podrška bila najveća  2006. godine kada je iznosila je 62 odsto.

Istraživanje je predstavljeno na skupu koji je organizovao Novi magazin na temu "Da li će se menjati odnos Srbije i NATO posle početka pregovora o priduživanu EU".

"Prosečan čovek će pre glasati za ulazak u EU nego što će reći da ima pozitvno mišljenje o tom procesu. Pozitivno mišljenje o EU ima 26 odsto građana", dodao je Uljarević.

Ulazak u EU u najvećoj meri podržavaju članovi Liberalno  demokratske partije (LDP) 82 odsto, Demorkatske stranke (DS) 78, Srpske narpedne (SNS) 64 odsto, Socijlističke partije Srbije (SPS) 45 odsto i Demokratske stranke Srbije (DS S) 30 odsto, izjavio je istraživač Marko Uljarević.

"Svaki sedmi građanin podržao bi ulazak u NATO, za pridruživanje su uglavnom mladi do 30 godina, i visokoobrazovani, češće muškarci nego žene", kazao je istraživač Ipsosa i ukazao da su protiv građani stariji od 60 godina.

Ulazak u NATO podržava petina članova DS, 61 odsto LDP-a, 10 odsto SNS-a, i pet odsto socijalista, rekao je Uljarević i ukazao da je jedino odnos članova DS S konstantan i kreće se od jedan do tri odsto.

Svaki četvrti ispitanik smatra da bi ulazak u NATO bio koristan za Srbiju, dok pet misli pozitvno o tom procesu.

Istraživanje je pokazalo da su za 40 odsto građana ulazak u EU I NATO odvojeni procesi.

Razlozi da se opredele za NATO su sigrunost i bezbednost, modernizacija vojske, osnova naoružanja, lakši pristup EU i to što misle da će Srbija kad tad postati članica te vojne alijanse i da je stoga bolje da to učini milom a ne silom.

Glavni razog protiv je bormbardovanje, a kao ostale razloge anketirani navode to što vojnici NATO-a ratuju za tuđi interes ili zato što žele Srbiji neturalnost kao u vreme Josipa Broza Tita.

Uljarević je ukazao da je istraživanje pokazalo da se u javnosti ne znaju sve činjenice o ulasku u NATO te da je neophodno da političari govore jezikom jasnim za obične građane.

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nikola

Od te EU se nećemo 'leba najesti, samo će nas još više samleti svojim zakonima u prehrambenoj industriji i ubiti i ovo malo zemljoradnje i stočarstva čime hranimo sopstveni narod. I nabaciće gomilu nameta, a opet će plate ostati iste. Šta će nam to... Jedino bi odgovaralo da se samo kao Švajcarska recimo organizujemo, da budemo nezavisni a da imamo jedinu dobru stvar iz EU, pitanje granica i lakšeg putovanja. A opet, narod smo bez novca, ali se nadam da bi takve granice olakšale troškove putovanja.

francuz

u svakom slucaju,bolji je lochiji sporazum nego dobra svadja ili ,koga se plasis,nemoj da ga ljutis,

bukowski pisem kao kolega novinar

Mondo ajde uradite vi sad ovde anketu da ili ne za EU... i videcete da ce 90% reci ne u EU.. toliko o serviranju neistine od strane medija i novinara da mi brukaju novinarsku profesiju. inace anketa je uradjena od novca iz jedne nevladine ogranizacije

special image