Sudija Harhof član je Raspravnog veća koje je od 2007. do marta ove godine Šešelju sudilo po optužnici za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, 1991-93. Izricanje presude zakazano je za 30. oktobar.

Posle danas objavljene odluke Posebnog veća, zvaničnu odluku o izuzeću sudija Harhofa iz veća koje bi Sešelju trebalo da izrekne presudu, doneće potpredsednik Tribunala Karmel Ađijus.

Po pravnicima u Hagu, predsednik Tribunala Teodor Meron će zatim imenovati novog sudiju u Raspravno veće koje vodi proces protiv Šešelja. Iako postoji teorijska mogućnost novog suđenja, upućeni pravnici veruju da se to neće desiti već očekuju da će, po izuzeću Harhofa, izricanje presude Šešelju biti odloženo, dok novoimenovani sudija ne pročita ceo spis.

U praksi Tribunala, sudije su iz različitih razloga bile zamenjivane u procesima Slobodanu Miloševiću i Momčilu Krajišniku, zbog čega su procesi bili prekidani dok se nove sudije nisu upoznale s dotadašnjim tokom procesa.

Po pravnim posmatračima, postoji i mogućnost da dvočlano raspravno veće izrekne presudu Šešelju, ali bi to on sam prethodno morao da prihvati i odobri.

Posebno veće Tribunala utvrdilo je, većinom glasova, da je sudija Harhof pismom prijateljima, objavljenom u danskoj štampi, u kojem je kritikovao poslednje oslobađajuće presude Tribunala, "pokazao pristrasnost u korist osuđujućih presuda".

"Neprihvatljiva predstava o pristrasnosti postoji. Zbog toga, većina je utvrdila da je pretpostavka nepristrasnosti suzbijena. Shodno tome, većina je našla da je optužba o pristrasnosti sudije Harhofa utemeljena", piše u jutros objavljenoj odluci.

Kritikujući promenu u toj praksi Tribunala - oslobađajućim presudama izrečenim Antu Gotovini, Momčilu Perišiću i Jovici Stanišiću - Harhof je promenu u tumačenju koncepta "udruženog zločinačkog poduhvata" pripisao politički motivisanom pritisku predsednika suda Teodora Merona na kolege, a za račun SAD i Izraela.

U današnjoj odluci, posebno veće navodi da je time sudija Harhof sugerisao da su oslobađajuće presude deo šireg američko-izraelskog plana da se suzbije komandna odgovornost nadređenih oficira za zločine podređenih.

Time što je pomenuo "utvrđenu praksu" Tribunala da osuđuje vojne komandante za zločine podređenih, sudija Harhof je, po odluci, dao osnova za zaključak da bi "razumni i dobro informisani posmatrač" to mogao shvatiti kao "pristrasnost sudije Harhofa u korist osuđujuće presude" i u procesu protiv Šešelja.

Taj utisak dodatno pojačava izjava sudije Harhofa da ima profesionalnu i moralnu dilemu, što, po odluci, pokazuje da on ima problema s primenom trenutne sudske prakse Tribunala čime je narušio pretpostavku sopstvene nepristrasnosti.

Takav zaključak donele su sudije Bakone Moloto i Barton Hol, a protiv je bio kineski sudija Liu Daćun.

U pritvoru Tribunala, Šešelj je od 24. februara 2003. kada se dobrovoljno predao odmah pošto je objavljena optužnica protiv njega.