Ona je navela da je prvo važno pitanje, kad je reč o opštem procesu evrointegracija, godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku i upoznavanje sa glavnim zaključima, i to već 18. septembra.
"Odmah iza toga dolazi i razgovor, taj čuveni skrining, odnosno analitički pregled za dva velika poglavlja - 23 i 24 - pravne slobode i bezbednost - u Briselu 24. septembra", navela je Miščević.
Mišćević ističe da je put ka članstvu u Evropsku uniju dug, mukotprpan, i da svi moramo da damo pun doprinos.
"Ne shvatam ovu dužnost kao način da 'Srbiju negde uvedem', već da pomognem da se razvijemo i reformišemo na nivo moderne evropske zemlje", rekla je Miščević za "Novosti".
Upitana šta je ključni uslova da se ubrza put ka Uniji, Miščević je odgovorila da je to puna i dosledna primena Briselskog sporazuma.
"Moramo kao država ispuniti preuzete obaveze u zadatim rokovima. Takođe, neophodno je da se nastave svi reformski procesi, jer nas već u oktobru očekuje i izveštaj Evropske komisije o napretku. Dakle, ni primena sporazuma sa Prištinom, a bez unutrašnjih reformi, ne bi donela veliki pomak", kazala je Miščević.
Ona je navela da u Srbiji postoji politička volja da se ostvari svi preduslovi za početak pregovora u januaru.
"Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić i ja našli smo se na istoj liniji u toj priči. U Srbiji postoji rešenost da se nepovratno i ubrzano zemlja kreće ka EU. Na nama je da učinimo najviše i najbolje što možemo i rezultati će doći. O rokovima ne razmišljam", kazala je Miščević.
Miščević je ocenila i da je Srbija tehnički potpuno spremna za skrining, odnosno analitički pregled koji počinje krajem ovog meseca.
"Optimizam zasnivam na tome što znam sve te ljude koji će učestvovati u skriningu, a to su zaposleni u kancelariji za evropske integracije, ministarstvima ili posebnih tela vlade. Taj tehnički deo posla je apsolutno moguće uraditi", kazala je Tanja Miščević za televiziju B92.
Prema njenim rečima, skrining, odnosno analitički pregled, je način na koji Evropska komisija pojašnjava šta se želelo sa evropskim standardima u određenim oblastima i kako je Srbija to razumela, odnosno da li joj nedostaju zakonska rešenja.
Srbija započinje proces skrininga otvaranjem tri poglavlja koja se odnose na pravosuđe, pravdu i bezbednost.
"Optimista sam jer nam je Evropska komisija obećala da će nam pomoći tokom skrininga", dodala je Miščević.
Ona je rekla da je nju danas pozvao glavni pregovarač sa EU Crne Gore i da joj je ponudio svu pomoć, što je ona ocenila kao dobru vest jer ćemo "imati pomoć nekoga ko je pre šest meseci prošao ono što nas tek očekuje".
Naglasila je da isticanjem tehničkih detalja, ne stavlja u drugi plan politički preduslove za otvaranje Međuvladine konferencije.
Na međuvladinoj konferenciji koja bi trebalo da se održi krajem decembra ili početkom januara, predstavnici zemalja članica EU i Srbije treba da razmene pregovaračke okvire, čime će se formalno označiti početak pregovora.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte