Predsednik Herman van Rompej je naglasio da je time okrenuta nova stranica u odnosima dve strane.

Uz posredovanje visoke predstavnice EU Ketrin Ešton postignuti Sporazum je "postavio odnose Kosovo-Srbija na put normalizacije i, naravno, taj duh se mora održati", istakao je Van Rompej u obraćanju šefovima delegacija EU u inostranstvu.

On je naveo da se snaga Unije osetila posebno kad je reč o politici koja vodi ulasku zemalja Zapadnog Balkana u članstvo EU i dodao da je potvrda za to ulazak Hrvatske u redove evropske dvadesetsedmorice.

Van Rompej je napomenuo da se nada da će u odnosima Beograd-Priština "okrenuta stranica pokrenuti povoljan živi razvoj svuda u region".

On je kazao da je odmah posle važnih odluka Evropskog saveta u junu o pokretanju pregovora o članstvu EU-Srbija i sporazumu o pridruživanju s Kosovo otputovao u Beograd i Prištinu da prenese političku poruku o tome, uz ocenu da dobrodošlica na koju je naišao, "ne ostavlja sumnje da je to dobro shvaćeno i uvaženo".

Van Rompej je u poruci vrhunskim diplomatama EU predočio takođe da "na sredokraći između Bliskog istoka i Balkana Turska ostaje ključni partner za Evropsku uniju", ali je kazao i da je odnose Turske s EU pogoršalo oštro reagovanje turskih vlasti na mirne demonstracije opozicije.

Predsednik Evropskog saveta je predočio da će novembarski susret na vrhu u Vilnusu biti od velike važnosti za odnose s istočnim susedima Evropske unije i stavio do znanja da će za to ugaoni kamen biti moguce potpisivanje sporazuma o pridruživaju EU s Ukrajinom.

Predsednik Evropskog saveta u obraćanju šefovima delegacija EU govorio je i o ekonomskoj situaciji u Uniji, ali i o spoljnopolitičkim izazovima poput previranja u Egiptu i građanskog rata u Siriji.