On je ocenio i da Srpska napredna stranka vodi Srbiju ka potpunom državnom i ekonomskom slomu.

Koštunica, koji je na poslednjim predsedničkim izborima podržao kandidata SNS Tomislava Nikolića, navodi da je izvesno da će SNS nastaviti sa "antidržavnom i protivustavnom politikom, što vodi ka nečemu što bi mogao da bude potpuni državni i ekonomski slom Srbije".

Naprednjaci žele da budu barjaktari i predvodnici zapadne politike u Srbiji i otuda njihov pristanak na briselske sporazume, koje je Demokratska stranka, kao izvorno zapadna opcija u Srbiji, ipak sprovodila s više oklevanja", naveo je Koštunica u autorskom tekstu za "Nedeljnik".

On je ocenio da bi Srbija mogla "skupo da plati" zabludu da je Evropska unija njen pravi i neprikosnoveni cilj.

"Kao stari evropski narod i država, ne bismo smeli da se posle jugoslovenske i komunističke ideje i zablude, i po treći put odreknemo Srbije, ovog puta zarad članstva u Evropskoj uniji", napisao je Koštunica.

Koštunica je ocenio da je podela Srpske radikalne stranke i pravljenje SNS, koja je od nacionalnog zauzela "evrounijatski politički kurs", omogućila sadašnji uspeh ideje o Evropskoj uniji u Srbiji.

"Kad se najveća stranka u zemlji, koja je bila izrazito nacionalna, razbije i od nje nastane SNS s potpuno novom proevropskom orijentacijom, onda je to i te kako snažan udar na stranački sistem i politički život u Srbiji", naveo je Koštunica.

On je napisao da se "samo po sebi postavlja pitanje odgovornosti DSS", koja je tada bila na čelu vlade, i zbog čega nije uspela da ubedi građane da je politička neutralnost umerena i razumna ideja, a da su evropske integracije protivne interesima Srbije.

Prema njegovim rečima, pravi i istinit odgovor glasi da su zapadne sile duboko ušle u srpske stranke, srpske medije i među srpske poslovne ljude uoči proglašavanja nezavisnosti Kosova, tako da su stranke preko noći menjale svoja najdublja uverenja i odricale se svojih programa.

"Sve to pratila je žestoka kampanja kako DSS protivljenjem evropskim integracijama zapravo hoće samoizolaciju Srbije, i kako je politika DSS ekstremna, opasna i ratnohuškačka. Potom je usledio drugi talas kampanje protiv DSS sa ciljem da se stranka kriminalizuje", naveo je Koštunica za "Nedeljnik".

"U borbi Demokratska stranka Srbije je možda za sada usamljena, ali i dosledna sebi i svojoj državotvornoj politici", zaključio je Koštunica u obraćanju preko "Nedeljnika".