• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za EU potrebno ozbiljno lobiranje i pregovaranje

Izvor Tanjug

Profesionalizam i ciljana komunikacija osnovni su uslovi za uspešan pristup Beograda pregovorima sa Briselom, smatra vodeći evropski lobista Danijel Gegan.

U intervjuu za Tanjug, Gegan je rekao da je predstavnica Srbije u pregovorima Tanja Miščević izuzetno profesionalna, ali i da čitav tim oko nje mora biti takav da bi profesionalno komunicirali ko je i šta je Srbija, šta želi a šta ne, jer, kako je naveo, ljudi imaju kratko pamćenje.

I mada kaže da i danas misli isto što je mislio 1993 (kada je pisao predgovor za "Jugoslovesnku dramu" Mihaila Crnobrnje) - da sve balkanske zemlje treba da uđu u EU, što bi bio simbol mira, Gegan se ipak pita da li je danas ulazak Srbije u EU institucionalno moguć i pod kojim uslovima.

Legalno - jeste, kaže, ali kada se pogleda praktična strana ovog pitanja, pojavljuje se jedno "ali". Trenutna situacija u EU je takva da je pitanje da li je održiva ideja ulaska Srbije, jer, kaže Gegan, EU se konstantno širi a iznutra slabi.

Veliki broj članica znači veliki broj "šefova", vlast je samim tim oslabljena i dalje se rasplinjava. Tu je i slaba moneta koja produbljuje fiskalnu neravnotežu, objašnjava Gegan, i zaključuje da je pre svega neophodna reorganizacija i prilagođavanje Evropske unije novonastaloj situaciji. Pre svega, potrebne su joj fiskalna, socijalna i ekonomska harmonizacija.

Postoji ideja, mada Gegan ne zna čija je, da bi EU trebalo da se prestroji, i funkcioniše u tri kruga. Postojao bi federalni centar, sa pet do 10 najjačih članica, koji bi imao zajedničku monetu, vojsku... U Drugom krugu bile bi skandinavske i anglosaksonske zemlje, istočni blok, i to bi bilo zajedničko tržište, i odatle bi neke zemlje konkurisale za federalni centar. Treći krug činile bi Meditaranske zemlje, potencijalno Ukrajina, Gruzija...

Gegan kaže da podržava ovu ideju kao građanin, da ne lobira za nju, ali da bi bez problema to činio.

Bez obzira kako, Evropska unija će u narednih četiri do pet godina morati da pretrpeti neke promene, a do tada će, verovatno, biti završeni i pregovori sa Srbijom o njenom pristupanju, i onda će situacija biti jasnija, kaže Gegan.

Na pitanje o Kosovu, kao srpskom "vrućem kestenu" u pregovorima sa Briselom, Tanjugov sagovornik kaže da je to "komplikovano i opasno pitanje", da razume da je "to tragedija za srpski narod" i da je jedini savet koji on može da ponudi Beogradu da bude iskren, da sve potpuno objasni, da profesionalno komunicira.

Gegan će u Beogradu posetiti Međunarodni sajam knjiga i štand Zavoda za udžbenike koji je upravo objavio njegovu knjigu "Preispitivanje evropskog lobiranja".

Izdanje ove knjige na srpskom je njeno prvo inostrano izdanje, nakon engleskog i francuskog, a sledi prevod na kineski, kaže autor.

U njoj, između ostalog, objašnjava proces lobiranja unutar EU, u okviru koje je registrovano više od 5.500 lobista, faze kroz koje je ovaj proces prolazio pre i posle Lisabonskog ugovora, načine odlučivanja u EU, i njene perspektive.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image