Optužnica je podignuta protiv oficira Vojske Srbije Pavla Gavrilovića (48) iz Leskovca i podoficira Vojske Srbije Rajka Kozline (37) iz Beograda.

Prema optužnici, Gavrilović i Kozlina su, "kao nekadašnji pripadnici 549.motorizovane brigade Vojske Jugoslavije, zajedno sa drugim za sada nepoznatim pripadnicima Pozadinskog bataljona, ubili 27 civila, stanovnika sela Trnje - starije muškarce, žene i decu, među njima i dečaka starog četiri godine".

Gavrilović, koji je naredio napad na civile u selu, okupio je 25. marta 1999. godine svoje potčinjene starešine, među kojima i Kozlinu, i izdao im naređenje se ubiju civili, rečima: "Ne sme biti preživelih", navodi se u saospstenju.,

Prema izdatom naređenju, to je značilo čišćenje sela i ubijanje njegovih stanovnika, dodaje Tužilaštvo za ratne zločine.

Starešine, među kojima je bio i vodnik Kozlina, podelile su vojsku u tri borbene grupe, koje su ušle u selo Trnje i tokom akcije napada lišili života najmanje 27 stanovnika sela, navodi se u optužnici.

Vladimir Vukčević je za list "Danas" izjavio da se sada "nerešena pitanja na relaciji Beograd - Hag ostavljaju iza nas" , a da se zatvaraju pitanja koja se pojavljuju tokom rada u postupcima za ratne zločine koji se sprovode u Srbiji."

Vukčević se juče u Beogradu sastao sa glavnim glavnim tužiocem Haškog tribunala Seržom Bramercom sa kojim je, kako kaže, razgovarao i o saradnji u predmetima koji se nalaze u arhivi Haškog tužilaštva, od kojih je jedan slučaj ''Štrpci."

Srpski oficiri za vezu u Tribunalu od 2009. godine, rekao je Vukčević, pretražuju bazu podataka, preko zajedničkog projekta EU i Haškog tribunal "Nacionalni tužioci u poseti".

Vukčević je podsetio da su se u Hagu, predstavnici srpskog tužilaštva sastali i sa zamenikom tužioca Rezidualnog mehanizma Hasana Dželou Bubakara, što je, kako je ocenio, ključni momenat u saradnji, jer ćemo na taj način osigurati podatke važne za naše predmete.

'