On je za "Politiku" izbegao da odgovori na pitanje da li za istragu trgovine organima postoje rokovi i da li može da dođe do zastarelosti, rekavši da je o ishodu "prerano govoriti", iako je, kako je dodao, tim svestan da postoje i rokovi za zastarelost.

"Ne možemo u ovom trenutku da saopštimo koja će krivična dela biti navedena u optužnici, ukoliko dokazi za optužnicu budu postojali", rekao je Sous.

"Politika" piše da izjava direktora kancelarije Stejt departmenta za južnu i centralnu Evropu Džonatana Mura, da u junu iduće godine ističu zakonski rokovi za istrage o mučenju i ubistvima Srba u "Žutoj kući" u Albaniji pokazuje da ima mnogo razloga za zbrinutost.

Upadljiva je podudarnost datuma o kojim govore i Mur i Sousa, navodi "Politika" i konstatuje da je jun 2014, istovremno rok do kojeg se planira okončanje istrage, kao i mesec u kojem dolazi do moguće zastarelosti postupka.

Srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević rekao je juče da je poznato da ratni zločini ne zastarevaju.

On je dodao da ne zna na šta je mislio američki zvaničnik Džonatan Mur kada je rekao da je uveren da će rezultati o trgovini organima na Kosovu biti poznati do 2014. godine, kada ističe zakonski rok od 15 godina za istraživanje ratnih zločina.

Tvrdnja da postoji zakonski rok za utvrđivanje ratnih zločina izgovor je koji nema osnov ni u jednom međunarodno pravnom dokumentu, već se iz vanpravnih razloga vezuje za kraj mandata misije Euleksa za vladavinu prava na Koosvu, smatra advokat Zdenko Tomanović.

On naglašava da svako vremensko ograničavnje postupka za "Žutu kuću" predstavlja svopđenje tog zločina na klasičan kriminal.

"Ratni zločini ne zastarevaju, pa ni oni izvršeni protiv Srba. Ne postoji rok do kojeg sme da se vodi postupak za ratni zločin", rekao je Tomanović.