Istovremeno, kako javlja televizija Kohavizion, srpski zvaničnici predali su kosovskim institucijama listu od 337 bivši pripadnika MUP-a, od kojih će 250 do 270 preći u kosovsku policiju.
Đorđević, zaposlen u Policijskoj upravi Gnjilane, koja je od 1999. godine izmeštena u Vranje, rekao je agenciji Beta da su policijski sindikati protestovali zbog povreda Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju po kojem su takvim penzionisanjem oštećeni za po 30.000 dinara do 40.000 dinara.
"Oko 300 zaposlenih u Policijskoj upravi Gnjilane koji imaju prebivalište na Kosovu biće od 31. decembra penzionisano, dok će manji broj njih koji rade u istoj upravi a imaju prebivalište na teritoriji Srbije nastaviti da radi na poslovima izdavanja ličnih karata i vozačkih dozvola", kazao je Đorđević.
Đorđević je naveo da nijedan od policajaca koji ima prebivalište na Kosovu južno od Ibra nije imao pravo na izbor da li želi da nastavi da radi u policiji u Srbiji ili da konkuriše za prijem u Kosovsku policiju, kao što je to ponuđeno policajcima u severnim kosovskim opštinama.
"Nas uopšte nema u tom paketu jer Albanci nisu prihvatili nijednog policajca iz južnih opština. Sa severa mogu da apliciraju za prijem u Kosovsku policiju, dok mi sa juga ne možemo. Ima slučajeva da će u penziju otići i veoma mladi ljudi koji su završili Policijsku akademiju i imaju svega godinu dana radnog staža", rekao je Đorđević.
U nadležnosti Policijske uprave Gnjilane izmeštenoj u Vranje su kosovsko-pomoravske opštine Gnjilane, Kosovska Kamenica, Novo Brdo i Vitina u kojima živi oko 30.000 Srba.
Od srpskih zajednica u ovim opštinama 2008. godine su formirane četiri nove opštine po planu specijalnog izaslanika UN za Kosovo Martija Ahtisarija - opština Parteš od tri srpska sela u opštini Gnjilane, opština Ranilug od 13 srpskih sela u opštini Kosovska Kamenica, opština Klokot od srpskih sela u opštini Vitina.
U opštini Novo Brdo je i pre formiranja novih opština na prostoru Kosovskog pomoravlja živelo više srpskog stanovništva, a ta opština bi, zajedno sa opštinama Ranilug, Parteš i Klokot, nakon poslednjih lokalnih izbora trebalo da bude deo Zajednice srpskih opština na Kosovu.
U svim opštinama u Kosovskom pomoravlju u kojima živi većinsko srpsko stanovništvo i pre pregovora Beograda i Prištine formirane su stanice Kosovske policije u kojima rade Srbi, koji su tada prihvatili da rade za kosovske institucije.
I dok policajci južno od ibra, navodno, morajmu u penziju, oni sa severa idu u kosovsku policiju čak i ako su u penziji.
Srpski zvaničnici predali su kosovskim institucijama listu od 337 bivši pripadnika MUP-a, od kojih će 250 do 270 preći u kosovsku policiju, prenela je danas Televizija Kohavizion.
Dokument o ovome parlamentarnoj komisiji za unutrašnje poslove i bezbednost predao je ministar policije Bajram Redžepi, koji je rekao da je srpska strana 11. decembra predala listu bivših pripadnika MUP-a Srbije koji su izrazili spremnost da se integrišu u kosovsku policiju, prenosi dnevnik "Koha ditore".
Prema rečima Redžepija, svi bivši pripadnici MUP-a Srbije, a sada kosovske policije, prijaviće se u policijske stanice na severu Kosova i obaviće sve zakonske procedure predviđene Zakonom o radu u policiji.
On je napomenuo da je 20 policijskih službenika već potpisalo ugovor o radu, a potpisana je i izjava o zakletvi u skladu sa procedurama kosovske policije.
Kako navodi "Koha ditore", i pripadnici "civilne zaštite" biće integrisani u kosovske institucije, a paralelno sa tim integrisanjem, taj mehanizam neće više postojati.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu