"Brzina kojom ćete se kretati na evropskom putu zavisiće od napora Srbije, političke volje da se sprovedu reforme, i kapaciteta vaše vlade da vodi pregovore. To zahteva formiranje pregovaračkog tima što je pre moguće i, u tom slučaju, cilj da uđete u EU do 2020. imao bi izgleda za uspeh", rekao je Devenport u intervjuu za "Večernje novosti" od petka.

Istakao je i da priznanje Kosova nije uslov za ulazak Srbije u EU, već sveobuhvatna normalizacija odnosa Beograda i Prištine.

Prema njegovim rečima, zahtev za napredak u dijalogu treba tumačiti kao deo ispunjavanja kopenhaških kriterijuma za članstvo, a to je regionalna saradnja.

"Šta će sve biti sadržina sporazuma rano je reći, ali on će sigurno morati da reflektuje sva pitanja u vezi sa sveobuhvatnom normalizacijom. Jedna od ključnih oblasti je dosledno pridržavanje dogovora Beograda i Prištine da se neće međusobno blokirati na putu ka EU," ukazao je Devenport.

On nije mogao da potvrdi da li će normalizacija odnosa sa Kosovom  biti ključno merilo za otvaranje pregovaračkih poglavlja, već je objasnio da će merila biti utvrđena akcionim planom koji će biti napravljen nakon dolaska ekspertske misije Evropske komisije u Srbiju.

"Ako sve bude išlo po planu, i uzimajući u obzir iskustva drugih zemalja, bilo bi realno da se prva poglavlja otvore početkom 2015," kazao je Devenport.

Govoreći o problemu lažnih azilanata i mogućem uvođenu viza Srbiji, izjavio je da je "vlada u potpunosti svesna problema" i da EU očekuje adekvatne korake.