"S obzirom da je u javnosti 29. januar pominjan kao datum mogućeg raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora, krajnje je vreme da poslanici Skupštine Srbije ispune obavezu propisanu Zakonom o izboru narodnih poslanika i izaberu Nadzorni odbor, koji nije biran od izbora u decembru 2000. godine", dodaje se.
Zadatak Nadzornog odbora je da prati postupanje medija, stranačkih predstavnika i funkcionera tokom kampanje i da kontroliše obezbeđivanje ravnopravnih uslova, poštovanje jednakosti kandidata,
upozorava na postupke političkih stranaka organa uprave, kandidata isredstava javnog obaveštavanja kojima se ometa izborna kampanja i ugrožava jednakost prava svih kandidata.
Uz to, Nadzorni odbor inicira postupke pred državnim organima ako bilo koji učesnik u izbornoj kampanji svojim ponašanjem poziva na nasilje, širi nacionalnu, versku ili rasnu mržnju ili podstiče naneravnopravnost polova.
TS je naveo da je pre izbora nephodno i da Agencija za borbu protiv korupcije nastavi kontrolu finansijskih izveštaja o izbornoj kampanji iz 2012, i kasnijih lokalnih izbora, da pokrene postupke u svim
utvrđenim slučajevima kršenja Zakona i donese odluke o uskraćivanju budžetskih sredstava za stranke koje su osuđene za kršenje zakona i javnosti predoči podatke o tome.
Objavljivanje ovih podataka delovaće, prema oceni TS, preventivno protiv kršenja pravila u novoj izbornoj kampanji ali će takođe dati biračima bitno obaveštenje o prethodnom poštovanju antikorupcijskih propisa.
Potrebno je i da, dodaje se, prekršajni sudovi što pre okončaju postupke zbog kršenja Zakona o finansiranju političkih aktivnosti. Prema istraživanju TS, od gotovo 500 postupka koji su pokrenuti u 2013, do 15. decembra je bilo okončano samo deset.
Ta organizacija je pozvala policiju i javno tužilaštvo da pre raspisivanja izbora saopšte šta su uradili na ispitivanju svih krivičnih dela za koja su se politički takmaci međusobno optuživali tokom prethodnih izbora, a naročito u vezi sa nepravilnostima u vezi sa brojanjem glasova, "kupovinom" glasova i zloupotrebom javnih resursa.
Transparentnost je pozvala nosioce javnih funkcija da se tokom kampanje uzdrže od učešća u aktivnostima kao što su posete gradilištima, potpisivanje ugovora o investicijama...
"Ocenjujemo da je neophodno da se u roku od 48 sati objavljuju podaci o trošenju budžetskih sredstava, preuzimanju finansijskih obaveza i zapošljavanju u državnoj i lokalnoj upravi, javnim službama i preduzećima u razdoblju kampanje i da se ovi procesi podvrgnu posebnoj kontroli, pošto su do sada često služili političkoj promociji i kupovini podrške birača", navodi se u saopštenju.
TS smatra i da učesnici na izborima treba da objave programe na početku kampanje, kako bi bilo dovoljno vremena da javnost i stručnjaci iznesu komentare, ali i da bi stranke pružile razumno
obrazloženje načina ostvarivanja predizbornih obećanja i finansiranja najavljenih aktivnosti.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti