On je rekao da se za sada ne zna tačan iznos, jer on zavisi od nekoliko promenljivih činjenica - broja izbornih lista, ukupnog broja birača i broja biračkih mesta.

"Mi u ovom trenutku ne možemo da znamo tačnu cenu izbora, jer ona zavisi od nekoliko varijabilnih činjenica, pre svega od toga koliki će biti ukupan broj birača, a odluku o tome će doneti RIK na osnovu izveštaja Ministarstva pravde i džavne uprave koji vodi birački spisak, jer od boja birača zavisi količina izbornog materijala koji se štampa", rekao je Đurđević.

On je rekao i da u troškove izbora ulazi i to koliko će biti izbornih mesta, koje određuje RIK na osnovu predloga opštinskih uprava.

"Mi smo već dobili infomaciju da su neke opštinske uprave povećavale broj biračkih mesta na svojoj teritoriji, a činjenica od koje najviše zavisi cena izbora je broj izbornih lista koje će biti kandidovane, jer svaka izborna lista predlaže člana, zamenika člana u RIK i na svako biračko mesto", dodao je predsednik Komisije.

Koliko je biračkih mesta

U Srbiji ima izeđu osam i 8,5 hiljada biračkih mesta i svaka izborna lista može da delegira 17.000 članova biračkog odbora u proširenom sastavu.

"Od toga najviše zavisi cena izbora. Stručne službe Skupštine će na osnovu prošlih izbora iz 2012. godine napraviti projekciju troškova vanrednih parlamentarnih izbora i na osnovu toga uputiti zahtev vladi da nam odobri stredstva iz tekuće budžetske rezerve", naveo je Đurđević.

On je nakon sednice RIK-a, prve posle najave vanrednih parlamentarnih izbora, rekao da nije planirano da ovo bude izborna godina tako da sredstva u budžetu za RIK ne postoje i da će Komisija, kada bude doneta i formalna odluka o raspisivanju izbora, angažovati Službu za finansijsko i materijalno poslovanje Skupštine Srbije da napravi projekciju troškova tih izbora.

Predsednik RIK-a je dodao da nema podatak koliko su koštali izbori u maju 2012. godine, da to mogu novinarima da pribave stručne službe, ali i naglasio da su građani tada birali i predsednika države, a ne samo poslanike i da zato ta cena ne može da bude ista sa ovogodišnjom.

HITNA NABAVKA SPREJEVA I LAMPI

RIK će zatražiti od Vlade Srbije da donese zaključak kojim će "Službeni glasnik" i "Master tim" bili proglašeni za isključive dobavljače izbornog materijala, kako bi on bio na vreme  Nabavljen i izbori održani istovremeno sa beogradskim.

Predsednik RIK-a Dejan Đurđević rekao je na sednici komisije, prvoj nakon raspisvanja izbora, a na kojoj je ta odluka jednoglasno doneta, da bi u suprotom nabavka morala da prođe proceduru javnih nabavki, koja bi mogla da bude gotova tek u maju.

Kako je za nabavku sprejeva potrebno pet do šest nedelja, a oni se jedino proizvode u SAD, u proceduru nabavke moramo krenuti odmah, rekao je Đurđević i dodao da je za sada sigurno da je za održavanje izbora neophodno nabaviti 17.500 sprejeva.

Đurđević je podsetio da sprejeve čiji je rok trajanja inače godinu dana, ima jedino opština Zemun, koja je poslednja imala izbore, a od kojih su ih kasnije svi pozajmljivali.

Prema njegovim rečima, neophodno je nabaviti i UV lampe, papir za štampanje glasačkih listića koji takođe nije moguće nabaviti u Srbiji i koji mora biti specijalan papir sa vodenim žigom.

"Nadamo se da će sav materijal doći do 10. marta, kako bi imali par dana za njegovu distribuciju do biračkih mesta, kojih u Srbiji ima 8.500", rekao je Đurđević.

"Službenom glasniku" bi na osovnu tog zahteva trebalo dodeliti isključivo pravo da štampa izborni materijal, a preduzeću "Master tim" za nabavku glasačkih sprejeva i UV lampi, rekao je on i dodao da je Master tim 2008. godine pobedio na tenderu, a 2012. godine bio jedini koji se prijavio na tender za nabavku spreja.

Đurđević je dodao da je i Gradska izborna komisija uputila vladi zahtev da Službeni glasnik dobjie status ovlašćenog pružaoca usluga.

Đurđević je dodao da je svim opštinama u Srbiji poslao dopis da dostave podatke o biračkom materijalu, ali da od 30 nije dobio nikakav odogovor.

Očekuje se da predsednik Srbije Tomislav Nikolić 29. januara raspiše vanredne parlamentarne izbore za 16. mart.