Iz Agencije navode da su se do sada dogodila dva incidenta, od kojih je jedan prijavljen policiji.

''Monitoring koji organizuje Agencija protiče bez većih problema uprkos okolnosti da su u pitanju vanredni izbori i da je Agencija imala malo vremena da pripremi monitoring, kao i činjenici da su sredstva Agenciji za tu svrhu odobrena sa dve nedelje zakašnjenja'', rekao je Tanjugu savetnik u službi za kontrolu finansiranja političkih subjekata Nemanja Cocić.

Ipak, on je naveo da je bilo verbalnih napada na posmatrače i ometanje njihovog rada te da je Agencija upozorila političke subjekte, njihove članove i aktiviste da se rad posmatrača ne sme opstruirati ni na jedan način - fizičkim kontaktom, šikaniranjem, vređanjem, zabranom fotografisanja, zaklanjanjem tablica vozila i zabranom pristupa prostorijama u kojima politički subjekti organizuju svoje aktivnosti.

Cocić je istakao da je do sada bilo dva incidenta od kojih se jedan završio tako što je posmatraču, ipak, omogućeno da posao obavi do kraja, dok je u drugom slučaju posmatrač bio prisiljen da ode sa mesta posmatranja i taj slučaj je prijavljen policiji.

''Na sreću nije bilo fizičkih napada već samo manjih incidenata. Agencija za borbu protiv korupcije prijavila je policiji jedan slučaj zbog onemogućavanja posmatraču da na adekvatan način prati aktivnosti političkih subjekata u toku kampanje'', rekao je Cocić.

Prema njegovim rečima, u manjim sredinama posmatrači Agencije se vrlo brzo upoznaju sa predstavnicima političkih stranaka koji svakodnevno imaju organizovane štandove ili neke druge aktivnosti tako da je njihov rad možda i olakšan.

Međutim, u većim sredinama, u Beogradu i drugim gradovima, posmatrači nekada svojim fotografisanjem izazovu reakciju aktivista i članova, rekao je Cocić dodajući da se posmatrači u tim slučajevima uvek legitimišu i objasne za koga i u koju svrhu rade.

Zbog takvih slučajeva Agencija je izdala upozorenje političkim subjektima, tačnije ljudima koji u političkim strankama organizuju javne događaje i koji mogu da utiču na ponašanje svojih članova ili aktivista da ne ometaju rad posmatrača.

''Oni to rade tako što zaklanjaju pogled ispred fotoaparata i onemogućavaju posmatrače da fotografišu događaj ili ih verbalno vređaju i time ih prisiljavaju da se udalje sa događaja koji posmatraju'', rekao je Cocić.

On nije napomenuo gde su bila ''opstruiranja'' uz obrazloženje da je kampanja u toku i da bi možda neko mogao da izvuče zaključak da se govori o nekom određenom političkom subjektu.

Inače, u ovom trenutku Agencija ima angažovano 142 posmatrača u Beogradu i još 22 grada u Srbiji.

''Oni prate sve aktivnosti političkih subjekata u toku kampanje. Vode evidenciju o javnim događajima, prikupljaju podatke o javnom oglašavanju, bilbord panoima i drugim vidovima javnog oglašavanja naručito u lokalnim i regionalnim medijima. Takođe, oni vode evidenciju i o pravnim licima koji u toku kampanje pružaju usluge političkim subjektima'', objasnio je Cocić.

On je naveo i da podaci iz monitoringa sami po sebi ne govore o tome da li su se politički subjekti ponašali u skladu sa Zakonom, već monitoring predstavlja dragocen izvor podataka u kasnijem postupku kontrole.

Prema njegovim rečima, Agencija upoređuje podatke iz monitoringa sa onim podacima koji se nalaze u izveštajima koji podnose politički subjekti.

''Kada dobijemo izveštaje, 30 dana od završetka kampanje, krenućemo u postupak kontrole i tada ćemo ukrstiti podatke dobijene iz monitoringa sa podacima iz izveštaja koje dostavljaju politički subjekti naravno uz analizu svih onih drugih podataka iz drugih izvora'', rekao je Cocić..