On je "Novostima" rekao da "ovo nije sukob između vlasti i opozicije, već između dve potpuno suprotstavljene politike".

Prema oceni Koštunice, "na jednoj strani su Srpska napredna stranka (SNS) i sve parlamentarne stranke vlasti i opozicije koje pogubno hrle u EU, a na drugoj DSS koji je za političku neutralnost".

"Približavanje i članstvo EU nanelo bi Srbiji nesagledivu državnu, ekonomsku i nacionalnu štetu", ukazao je Koštunica, koji u "evrofanatičnoj politici vidi ekstremnost, dok je politička neutralnost umerena, razložna i u interesu Srbije".

"Srbija bi mogla da se razvija i da se zapošljava samo kad ne bi vodila politiku evropskih integracija", smatra Koštunica i podseća da će već od 2017. stranci moći da "kupuju naše zemljište, što je siguran put uništenja Srbije".

"Na tom bespuću ka EU mogli bismo da izgubimo nešto što je za našu privredu najpovoljnije i najizglednije, a to je Sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom, koji jedini mi imamo", naglasio je Koštunica.

"Alternativa je ekonomija političke neutralnosti, koja znači život i razvoj, nasuprot dogmi o EU", rekao je Koštunica i objasnio da DŠ može da bude "samo u onoj vlasti koja vidi da je interes Srbije u slobodnom razvoju zemlje i u političkoj neutralnosti".

Upitan da li su mu bliži Dveri i radikali, koji se zalažu za evroazijske integracije, Koštunica je odgovorio da su bliži utoliko, jer su protiv ulaska Srbije u EU.

Ali, već u narednom koraku se pokazuju i razlike. Te stranke ne podržavaju političku neutralnost države, napomenuo je Koštunica.

Vreme radi za nas i uveren sam da je budućnost Srbije u političkoj neutralnosti, istakao je Koštunica i dodao da događaji u Ukrajini "dokazuju ispravnost političke neutralnosti".