Devenport je novinarima u Medija centru rekao da je najvažnije da je dijalog Beograda i Prištine nastavljen i da je, prema oceni visoke predstavnice Ketrin Ešton, prošli sastanak završen pozitivnim rezultatima.

"Važno je da se nastavlja dijalog Beograda i Prištine. Bio je još jedan u ponedeljak. Učestvovali su (premijer Ivica) Dačić i (prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar) Vučić i visoka predstavnica EU Ketrin Ešton je rekla da su bili pozitivni razgovori", rekao je Devenport.

Upitan o najavljenoj rezoluciji Skupštine Srbije o Kosovu, šef delegacije EU je rekao da će EU "što se tiče izjave predsednika Srbije Tomislava Nikolića, sačekati da se upozna sa njenim sadržajem.

Na pitanje o odnosu Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije prema LGBT populaciji i šansama za održavanje gej parade u Beogradu, Devenport je ocenio da je najvažnije stvoriti okvir za održavanje tog događaja koji je prošle godine otkazan.

Šef Delegacije EU je naveo da ima signala da je MUP poboljšao komunikaciju sa udruženjima pripadnika LGBT populacije.

Devenport je prethodno na predstavljanju istraživanja javnog mnjenja u Srbiji o EU, koje je rađeno u februaru na uzorku od 1.239 ispitanika, rekao da mu je drago što više od polovine građana podržava članstvo u EU.

"Građani smatraju da će to dovesti do povećanja investicija i poboljšanja životnog standarda", rekao je Devenport i dodao da je pozitivno i to što većina građana, njih 56 odsto, podržava dijalog Beograda i Prištine.

Devenport je istakao da će EU nastaviti da sarađuje sa srpskom vladom kako bi građani dobili što više informacija o EU i kako bi svoju odluku o pristupanju Srbije Uniji mogli da donesu na osnovu činjenica.

Upitan kako komentariše podatak da 44 odsto ispitanika smatra da je priznavanje Kosova uslov za EU, Devenport je rekao da je to interesantno, ali je istakao da EU nema novih uslova.

"Stav Evropskog saveta je da se ispune kriterijumi iz svih 35 poglavlja", rekao je šef Delegacije EU.

Izvršna direktorka TNS Medium Galup, koja je radila istraživanje, Slađana Brakus rekla je da se 39 odsto građana izjasnilo da je protiv članstva Srbije u EU, a kao razloge su navodili strah da će posle toga lošije živeti i gubitak indentiteta.

Istraživanje o stavovima građana Srbije o EU rađeno je od 6. do 12. februara, a građani su ispitivani u svojim kućama.