Ono se odnosi na pravosuđe i osnovna prava, saopšteno je iz tog ministarstva.

Selaković je obavestio bivšeg šefa italijanske diplomatije da je Narodna skupština prošle sedmice usvojila osam pravosudnih zakona, od kojih su četiri nova, a preostala četiri sadrže izmene i dopune.

To usvajanje, kako je navedeno u saopštenju, predstavlja ispunjenje mera i zadataka definisanih Akcionim planom za sprovođenje Nacionalne strategije reforme pravosuđa 2013-2018. godine.

Ministar pravde je istakao da je pravosuđe najzad, posle više od četiri godine, dobilo stalne predsednike sudova, koje je izabrala Narodna skupština.

Ukazujući na važnost sprovođenja akcionih planova, Strategije reforme pravosuđa i Strategije borbe protiv korupcije za kvalitetnu reformu pravosuđa, Selaković je rekao da će se pred poslanicima u toku juna naći i predlozi zakona o Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca, koji su rađeni u saradnji sa ekspertima Evropske komisije.

Selaković je dodao da će uskoro biti završen i Predlog zakona o zaštiti uzbunjivača, koji će biti jedan od ključnih mehanizama u borbi protiv korupcije.

Govoreći o daljem toku pregovora sa EU, Selaković je istakao da Srbija čeka Izveštaj o bilateralnom skriningu za Poglavlje 23, koji će joj biti dostavljen u junu, nakon čega će biti otpočet rad na pripremi Akcionog plana za pregovaranje Poglavlja 23.

On je naveo da su predstavnici Ministarstva pravde već upoznati sa određenim delovima sadržaja tog Izveštaja, čija je priprema i završnoj fazi, i dodao da će on biti od velike pomoći da se izradi kvalitetan Akcioni plan za pregovore o pravosuđu.

Fratini je pohvalio dosadašnje napore Ministarstva pravde i ukazao da Italije podržava sve napore Srbije na njenom putu ka Evropskoj uniji.

Ukazujući na važnost otvaranja pregovaračkog Poglavlja 23, Fratini je istakao da Srbija mora posvetiti posebnu pažnju izradi Akcionog plana za njegovo pregovaranje, čiji tekst bi trebalo da bude gotovo do kraja jeseni ove godine, navedeno je u saopštenju.