Lider DS i predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je danas da potpredsednik Ješić nije razrešen dužnosti zbog moguće saradnje demokrata sa NDS u Vojvodini, već da je Ješić ostavku javno podneo još 17. juna.

"Postoji javna ostavka. On je jasno rekao da od 17. juna nije deo pokrajinske vlade. Za ostavku sam saznavao iz medija i sa društvenih mreža, a jedna administracija ne može tako da funkcioniše", rekao je Pajtić gostujući na B92.

Upitan da li postoji formalna ostavka, predsednik pokrajinske vlade je rekao da je nevažno da li ona postoji u pisanoj formi i da je Ješić javno rekao da mu je 17. juna poslednji dan u pokrajinskoj vladi.

"Ako kažete da se ostavka nalazi na stolu predsednika vlade, onda je nevažno da li papir postoji", kaže Pajtić.

On je rekao da novi sekretar nije izabran, jer su pregovori u vezi sa rekonstrukcijom vlade u toku i da će to zavisiti od budućih razgovora sa strankama koje treba da budu deo koalicije.

Goran Ješić izjavio je prethodno da se njegovo smenjivanje može objasniti početkom pregovora vojvođanskog premijera Bojana Pajtića o ulasku u Vladu Vojvodine Nove demokratske stranke Borisa Tadića.

"Ja Tadića ne vidim kao partnera Demokratske stranke i ne mislim da je to politika koja DS može da vrati na put lidera, pre svega opozicije, a posle toga i nekoga ko treba da vodi državu", rekao je smenjeni potpredsednik pokrajinske vlade Goran Ješić za "Politiku".

Ješić je naveo da je reč o političkoj trgovini, jer Miloš Gagić i oni koji su napustili DS traže svoja mesta i funkcije, i dodao da je cilj te trgovine da se kako-tako sačuva većina do kraja mandata, te da je reč samo o ličnim interesima.

Ješić je naveo da ne odustaje od DS-a, posebno jer se najveći broj odbora ne slaže sa politikom da Tadić bude budući partner demokrata.

Pajtić je rekao i da su formirani timove za razgovore i da nije dobro što NDS i LSV nisu isključili mogućnost saradnje sa SNS.

Lider DS je dodao da do sada nije bilo reči o kadrovskim rešenjima, već se razgovaralo o tome kako će se voditi buduća politika kako bi se smanjila nezaposlenost i privukli strani investitori.

"Konačnu odluku doneće Nova demokratska stranka. Mi smo obavili razgovore o tome šta su prioriteti i istakli da želimo da nastavimo sa politikom zapošljavanja", rekao je Pajtić.

Upitan kako će učešće NDS u vladi Vojvodine izgledati članovima DS iz Vojvodine koji su odlučili da ostanu u DS, a ne da pređu kod Borisa Tadića, on je rekao da je pokrajinski odbor jednoglasno doneo odluku da se uđe u razgovore sa NDS.

"Ne zbog toga što smo zadovoljni načinom kako je formirana NDS i trenutkom formiranja. Mi smo bili opredeljeni da se vlada rekonstruiše na nivou onih partnera koji su sarađivali. Budući da Liga insistira da NDS bude deo te celine, mi smo to prihvatili. Nemamo nameru da koaliciju pravimo sa drugima", rekao je lider DS.

Formiranje koncentracione vlade za Pajtića predstavlja "politički bućkuriš", jer bi se u njoj našle SNS i DS S, što je, kako kaže, programski neodrživo.

Prema njegovim rečima, mala je verovatnoća da će u Vojvodini održati izbori, a i kada bi se održali, kako smatra, to ne bi bilo u demokratskoj atmosferi jer živimo u društvu gde ne postoji sloboda medija.

Kada će biti završena rekonstrukcija, Pajtić nije mogao da precizira, ali je rekaoa da tempo razgovora zavisi od svih učesnika.

Upitan da li DS ima legitimitet u Vojvodini, lider demokrata je odgovorio da su legitimitet dobili na izborima 2012. godine i da SNS po svaku cenu kroz, kako kaže, otimanje poslanika želi to da promeni.

"Neko ko nema legitimitet spočitava nama da nemamo legitimitet", rekao je Pajtić.

On je napomenuo da se DS konsolidovala na poslednjoj skupštini i da sada u tu stranku dolaze hrabri ljudi, a ne karijeristi.

Pajtić je rekao i da je Draganu Đilasu ponudio mesto predsednika vlade u senci, i da je na njemu da odluči da li će to prihvatiti.

Pajtić je ponovio da se DS zalaže da se Zakon o radu donese transparentno i da bi tome trebalo da prethodi javna rasprava.