Nikolić je izjavio je da je donatorska konferencija održana u Briselu najefikasnije organizovan skup u istoriji i da će osim dobre vesti za ugrožene u poplavama biti i dobra vest za investitore.

On je gostujući na Radio-televiziji Srbije naveo da će finalni rezultat o prikupljenim sredstvima biti prosleđen iz EU i da veruje da Srbija neće morati da vrati stotine miliona evra.

"To je nešto na šta nikada nismo računali i što nikada nismo očekivali, nešto što je božji dar. Ali i sva ta preusmeravanja, ne samo grantovi, već i krediti koje ne bismo imali pravo da iskoristimo. To su ti jeftini krediti za koje nikada nismo bili sposobni, sve je to poklon zato sto se mi zadužujemo po visokim kamatnim stopama", rekao je predsednik.


Nikolić je dodao i da će za šest meseci biti održana druga donatorska konferencija na kojoj će se videti šta je urađeno, koliko je sredstava utrošeno i koliko je još potrebno.

Prema nejgovim rečima, važno je i to što je konferencija uspela da okupi međusobno suprotstavljene organizacije i države.

"I čak sam im i juče rekao: 'Vi imate međusobne sporove, ali hvala vam što ste došli u ovu salu zajedno. To je znak da su ti vaši sporovi besmisleni pred našom nevoljom, da ste se ujedinili rešavajući obične nevolje koje države i organizacije treba da reše tako što će da uđu u sobu i izađu sa rešenjem'", rekao je predsednik.

On je naveo da je to rezultat politike koju "nije izgradila samo aktuelna vlast, već generacije pre nas i da Srbija ima prijatelje u celom svetu".

Predsednik je rekao da je donatorska konferencija bila divan skup solidarnosti s narodom koji je stradao i sa Srbijom koja je to zasluzila ponašanjem i aktuelnom politikom.

"Teško je i milion evra skupiti u ovoj nestašici i krizi. Trčimo da otvorimo i stavimo kamen-temeljac i kad neko investira dva miliona evra", naveo je Nikolić.

Predsednik je rekao da će deo novca biti uložen u prevenciju od poplave jer se pokazalo i ono na šta je upozoravano iz Evrope, a to je da Srbija nije dovoljno spremna i da mora mnogo da uloži u prevenciju, da unapredi civilnu zastitu i da ima odgovarajuću opremu.

Dodao je da bi u jednom gradu, možda Obrenovcu, trebalo podići spomenik donatorima jer je solidarnost s narodom Srbije bila velika.

"Predložiću Vladi da na tenderu usvojimo idejno resenje koje simbolizuje tragediju i solidarnost koju su gradani sveta pokazali sa BiH i Srbijom i da to ostane u nasleđe", rekao je Nikolić.

On je poručio da je novac od donatora poklonjen i da ne sme da se razbacuje.

Nikolić ocenio je da je regionalni samit u Dubrovniku bio veoma dobar skup, a govoreći o učešću nemačke kancelarke Angele Merkel na skupu, rekao je da je ona po prirodi stvari najodgovornija u EU i da se od nje očekuje da čujemo istinu.

On je rekao da uvek ima problem kad ide na takve skupove, zato što su obavezni za predsednicu privremenih institucija iz Pristine Atifetu Jahjagu.

"Tu dilemu sam sebi odavno razrešio. Neću sebe da lišim toga da kažem na tom skupu šta mislim, a izdržaću da slušam šta govori predstavnica koja kaže da dolazi u ime nezavisnog Kosova i koju većina tako prihvata", rekao je Nikolić.

On je naveo da je danas to slika i Evrope i sveta i da mi u tome moramo da se snađemo, da ne naljutimo one koji su priznali Kosovo, a da ne damo ono što je naše.

"Ja mislim da je gospođa Merkel dobro shvatila i nisam imao nikakav pritisak na tu temu. Ona je veoma pozitivno ostalima govorila o Srbiji, o tome šta smo uradili. Ima tema o kojima je briljantno obaveštena, a na ponešto sam morao da joj skrenem pažnju", rekao je Nikolić.

Nikolić je objasnio da se na takvim skupovima ne govori o članstvu Kosova u UN zato što tu svi čine ustupak.

"Gde god se pojavi predsednica Kosova, mi se svi lišimo svojih funkcija. Tu temu izbegavaju svi jer je o toj temi nezgodno govoriti", rekao je Nikolić.

Nikolić je ukazao je da više od 90 odsto svetskih država ne bi nikada priznalo nijednu otcepljenu teritoriju kao državu da nije pritisaka. Naveo je da je, kada je reč o Kosovu, učinjen presedan i da se "sad češkaju po glavi" oni koji su ga učinili.

Nikolić je poručio je i da je tema razgovora život na Kosmetu, koji pod nadzorom EU mora da bude uređen tako da građani imaju mogućnost za zaposlenje, mir i bezbednost.
Govoreći o zajedničkoj spoljnoj politici EU, Nikolić je rekao da je pitao kako to da, kada je reč o Kosovu, pet članica EU ne sledi tu politiku.