Za predložene izmene Zakona o radu glasalo je 190 poslanika, dok je 21 bio protiv.
Izmene Zakonu o radu pored ostalog predviđaju pravo na naknadu po osnovu minulog rada od 0,4 odsto po godini rada kod aktuelnog poslodavca.
Naknada zbog otkaza dobijenog kao tehnološki višak iznosiće minimum zbir trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada kod poslednjeg poslodavca.
Otpremnina zbog odlaska u penziju iznosiće dve prosečne plate zaposlenog, a ne tri kao do sada, zaposleni će imati pravo na naknadu za noćni rad od 26 odsto, ali ne i za smenski rad.
Sa otprilike istim odnosom snaga u parlamentu su izglasane i izmene Zakona o PIO. Za izmene je glasalo 190, protiv 22 poslanika.
Posle glasanja o dva reformska zakona i pauze popodne je počala rasprava o amandmanima na Predlog zakona o otklanjanju posledica od poplava.
Zakon o otklanjanju posledica poplava usvojen je sa 163 glasa za, a osam poslanika nije glasalo.
Tim specijalnim zakonom koji će važiti godinu dana, predviđeno je da će se otklanjanje posledica poplava obavljati po programu koji donosi vlada, a na predlog Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja.
Programom će biti utvrđene mere i kriterijumi za pružanje pomoći u obnovi i saniranju objekata.
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović rekla je u Skupštini Srbije da je rok za donošenje programa 15 dana od donošenja zakona.
Predviđeno je da se sredstva za otklanjanje posledica poplava i klizišta obezbeđuju iz budžeta Srbije, autonomne pokrajine i lokalne samouprave, donacija, priloga i poklona, primanja od zaduživanja i prodaje finansijske imovine, finansijske pomoći EU i sredstava javnih preduzeća.
"Zakonom o otklanjanju posledica poplava biće obuhvaćeni svi gradovi i opštine koji prijave štetu", rekla je Mihajlovićeva.
Ona je poslanicima u Skupštini Srbije kazala da je do sada štetu prijavilo 126 opština i da se podaci tome mogu videti na sajtu ministarstva (www.mgsi.gov.rs).
Zakonom je predviđeno i da oni koji nisu prijavili štetu to mogu da učine u roku od osam dana od stupanja zakona na snagu.
"Ovo je prvi put da jedna vlada hoće da pregledno i transparnento raspodeli novac i da pomogne ljudima da što pre počnu normalno da žive nakon užasnih situacija i stanja u kojima se čitava država našla", rekla je Mihajlovićeva.
Šteta od poplava, koje su polovinom maja pogodile Srbiju posle jakih kiša, procenjena je na 1,5 milijardi evra (oko pet odsto BDP), a na međunarodnoj donatorskoj konferenciju u Briselu prikupljeno je 995 miliona evra povoljnih kredita i donacija za pomoć u otklanjanju posledica poplava.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Mislite da će biti lako? Neće! Savo Milošević zna da će se Partizan mučiti do kraja godine