Prema njegovim rečima, ugovor o NIS-u proistekao je iz krovnog energetskog sporazuma Srbije i Rusije, dogovorenog u vrhu dve države.
"Ugovor je ratifikovan i u Skupštini Srbije. Za njega su glasali i tadašnji radikali (SRS) koje je predvodio Tomislav Nikolić. I to oni dobro znaju, ali sada pokreću to pitanje kako bi sakrili svoje tajne ugovore koji su zaista tajni za razliku od onih koje smo mi postizali", rekao je Stefanović.
Komentarišući osnivanje specijalnog istražnog tima u policiji koji će ispitati privatizaciju NIS-a, potpredsednik Demokratske stranke je ocenio da je suštinski reč o zloupotrebi policije.
"Ali, ja ću se naravno odazvati svakom pozivu jer mi je cilj da se utvrdi istina. Međutim, ako hoće punu istragu, što ne pozovu i vrh Ruske Federacije i direktore Gasproma", naveo je Stefanović.
Dodao je da je njegov zadatak bio samo da operacionalizuje stvari dogovorene krovnim sporazumom dve strane.
"Mi smo se trudili da zaštitimo prava zaposlenih i ubacimo spocijalnu komponentu u ugovor, kao i da oročimo stvari vezane za (gasovod) Južni tok i modernizaciju rafinerije", rekao je Stefanović i dodao da se ruska strana stalno pozivala na krovni sporazum i nije želela ni da raspravlja o pitanjima kakva je, na primer, bila rudna renta.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović, kako je juče saopštilo njegovo ministarstvo, formirao je specijalni istražni tim koji će ispitati sve činjenice i okolnosti vezane za privatizaciju NIS-a.
NIS je privatizovan decembra 2008. godine tako što je vlasnik 51 odsto akcija kompanije postao ruski Gaspromnjeft, u sastavu Gasproma. Većinski udeo u NIS-u prodat je za 400 miliona evra, a ruski partner je preuzeo obavezu da ulozi 500 miliona evra u modernizaciju Rafinerije Pančevo, što je učinjeno u predviđenom roku.
Ugovor su, u vreme vlade Mirka Cvetkovića, u Moskvi potpisali tadašnji ministar energetike Srbije Petar Škundrić i predsednik Upravnog odbora Gaspromnjefta Aleksandar Đukov. Tada su predsednici Srbije i Rusije, Boris Tadić i Dmitrij Medvedev, potpisali zajedničku izjavu o strateškom značaju energetike u saradnji dve zemlje.
Prodaja NIS-a bila je deo međuvladinog sporazuma Srbije i Rusije, koji je uključivao izgradnju gasovoda Južni tok kroz Srbiju i podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru.
Trenutno Graspromnjeft u NIS-u ima vlasnički udeo od 56,15 odsto, država Srbija ima 92,87 odsto vlasništva, a preostali kapital poseduju mali akcionari.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti