On je ukazao da demarš podrazumeva visok stepen nezadovoljstva, a komuniciranje ukazuje na želju da se razjasni i dogovori nešto što nije bilo precizno dogovoreno.

"Imam utisak da se više radi o tome, a ne o pravom demaršu", rekao je za Radio B92 profesor Fakulteta političkih nauka Ivo Visković.

Nekadašnji ambasador Srbije u Berlinu je dodao da se i moglo ocekivati da će EU pokušati da zaštiti svoje sankcije prema Rusiji, jer je besmisleno uvoditi sankcije ako ih neko na neki način krši, odnosno ako nemate pun obim sankcija.

Visković objašnjava da bi zahtev mogao značiti da ne ulazimo na mesto firmi iz EU koje su zbog sankcija prekinule prodaju proizvoda u Rusiji odnosno da srpski proizvodi ne zamenjuju evropske proizvodače, jer se u tom slučaju postiže mnogo veći efekat sankcija, nego ako neko treći zaobilazi sankcije prodajuci svoju robu.

S druge strane, Visković napominje da je teško očekivati da Srbija ili neka druga zemlja taj momenat ne iskoristi i to ne kao pomoć Rusiji, već za svoj ekonomski interes.

"I mi smo nešto slično doživeli u vreme sankcija kada su naši proizvodači izgubili tržišta u Evropi, a drugi su nas zamenili, uglavnom zemlje tadašnji kandidati, a današnje članice EU. I to nije neuobičajno u međunarodnim odnosima", navodi Viskovic.

Profesor FPN ističe i da EU posebno razmatra slučajeve kao što je naš, gde su u pitanju zemlje kandidati.

"EU očekuju da ce se zemlje kandidati ponašati sto je više moguće solidarno. U tom smislu EU očekuje od nas da ih sledimo i kad je naš interes nešto drugaciji. Tu će biti potreba za iskazivanjem velike diplomatske veštine - da se naš interes zadovolji, a da ipak ne iritiramo EU i da to ne ugrozi naše evropske integracije", rekao je Visković.

On smatra da prostora za diploamtski manevar ima, ali ne mnogo.

Demarš EU Srbiji stigao je juče u Vladu Srbije, potvrdeno je Tanjugu u Vladi Srbije, dok u Briselu nema potvrde da je Beogradu upućen zvanični demarš.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić održaće danas konferenciju za novinare povodom demarša EU.