• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zar je moguće? Srbe sve manje zanima politika

Izvor Tanjug

U odnosu na 2013. godinu građani Srbije više veruju da svojim angažovanjem mogu da dovedu do promena u državi i pokazuju spremnost za to, ali su sve manje zainteresovani za politiku, pokazalo istraživanje.

U pitanju je istaživanje "Učešće građana u demokratskim procesima Srbije", koje je predstavljeno povodom Međunarodnog dana demokratije.

Utvrđeno je i da je većina građana svesna da političari njima treba da "podnose račune".

Vukosava Crnjanski, koordinatorka inicijative Otvoreni parlament i direktorka CRTA, istakla je da je u odnosu na prošlu godinu među građanima Srbije poraslo uverenje da svojim akcijama mogu da utiču na donosioce odluka i spremni su da se i zaista angažuju.

"Građani su svesniji značaja povezivanja putem društvenih mreža, što je veoma važno za učešće u demokratskom procesu", kazala je.

Sada veći broj građana, i to 30 odsto ispitanika, smatra da se može nešto postići učešćem u organizovanim pritiscima na parlament i povezivanjem sa nevladinim organizacijama, dok 27 odsto građana, što je za 14 odsto više nego 2013, smatra da se akcijama putem Interneta i društvenih mreža može uticati na promene.

Da potpiše peticiju putem Interneta za neku stvar koju podržavaju spremno je 38 odsto ispitanika u odnosu na prošlogodišnjih 27 odsto.

"S druge strane, zabrinjava konstantan pad zainteresovanosti građana za politiku", ukazala je Crnjanski, precizirajući da se danas samo četvrtina građana zanima za politiku, u poređenju sa 50 odsto zainteresovanih pre 10 godina.

Kako je objasnila Svetlana Logar, direktorka istraživanja "Ipsos stratedžik marketinga", čak 60 odsto građana Srbije ne zna ništa ili zna vrlo malo o politici, a čak 75 odsto ne zna ništa o ulozi poslanika.

U avgustu ove godine je samo 23 odsto građana reklo da ih politika bar donekle interesuje, što je za 20 odsto manje nego 2004, a među temama koje ih iole interesuju - prednjače reformski zakoni.

"Građani se najviše angažuju u diskusiji o politici sa drugim ljudima, ali to nema mnogo efekta, a i ta diskusija je opala za 11 odsto", primetila je Logar i dodala da je nezainteresovanost najučljivija na opštinskom nivou.

Prema njenim rečima, donekle je poraslo i opšte nezadovoljstvo radom vlade - tek četvtina građana je barem "uglavnom zadovoljna".

Pomak u odnosu na 2013. je, kako je navela, to što veći broj građana sada zna koliko glasova stranka treba da dobije da bi ušla u parlament, a kako se zove predsednik Narodne skupštine Srbije, sada zna 50 odsto ispitanika u odnosu na 32 odsto prošle godine.

Dejvid Mekfarlan, zamenik britanskog ambasadara u Beogradu, rekao je da "bez aktivnih građana, jakih institucija i slobodnih medija teško možemo govoriti o funkcionalnoj demokratiji".

"I pored ovakvih brojki, verujem da u Srbiji ipak postoji želja za napretkom kroz svakodnevno angažovanje", istakao je, navodeći kao primer za to akcije putem društvenih mreža.

On je ukazao i na značaj približavanja političkog dijaloga građanima kako bi mogli da učestvuju u javnoj raspravi, kao i u svim evropskim društvima, i naglasio da je obaveza svake vlade i institucija da neguju poltiku otvorenosti.

Tomas Keli, direktor Nacionalnog demokratskog instituta u Srbiji, takođe je ocenio da je sistemsko učešće u demokratiji od ključnog značaja, naročito na putu Srbije ka Evropskoj uniji.

On je izrazio optimizam da će parlament biti još otvoreniji prema građanima.

Istraživanje je, drugu godinu zaredom, sproveo Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost CRTA u okviru inicijative Otvoreni parlament

CRTA je ovo istraživanje sprovela uz podršku "Ipsos stratedžik marketinga", Britanske ambasade i američkog Nacionalnog demokratskog instituta.

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

KiM

Baviti se danas politikom je cista glupost.Jer zivimo u dirigovanom totalitarnom sistemu.To nam lepo dokazuju zvanicnici eu i ambasadori zapada.Moramo svi da mislimo i zivimo,po njihovim pravilima,ili te nece biti!To se prezentuje kao"sloboda i ljudska prava?"Za ljude sa"3g.mozga"mozda,ali za mene "ne!"Ja smatram da ne treba odustajati od bavljenja politikom i u ovakvom totalitarizmu.Bas zato!To se mora menjati,jer SLOBODA,JE NAJVECA VREDNOST COVEKA.ZATO JE "CRVENE"BOJE.DA NIJE TAKO NE BI BILO RATOVA.SRBIJA JE OKUPIRANA I TREBANAM HRABRI,CASNI I NADASVE PATRIOTE,DA TU OKUPACIJU UKINU.OVI DANAS NA VLASTI I "OPOZICIJI"SU DEO TE OKUPACIJE.ZATO SVE NOVO.TACKA.

Biser

"Blago"nama sa ovim istrazivanjima!Ovo su ciste gluposti.Kao narod ne interesuje politika?Pa kako da ga interesuje,kada je narod oteran bukvalno iz politike.Za sve trebaju "eksperti i strucnjaci"a o novcu da ne govorim i to nas dovodi do toga,da samo "elita"i bogati mogu da se bave politikom.Dok je narod namerno gurnut iz nje.To je uradio "elitni"kapitalizam ,a pogotovo globalizam.Globalizam suzava demokratiju,na interes manjine u odnosu na vecinu naroda.Tako da finansijska i politicka oligarhija uziva sva prava i benefite,a narodu sta pretekne od toga.Kada to shvatite onda razvlascen i opljackan narod,kako moze u politiku?Novom revolucijom da povrati oteta politicka i svojinska prava nad ekonomijom zemlje.A za to je potrebna temeljna promena sistema politickog i ekonomskog.Uvodjenje parlamenta sa glasom naroda direktno,a ne preko posrednika.Jer poslanici rade za stranke i lidere,a ne za narod i drzavu.Doci ce i to vreme.Stvarne narodne demokratije,a ne staleske i elitne.Tada ce se narod baviti politikom.

jovan

ovo i odgovara onima sto su na vlasti...

special image