• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština:Budžetska štednja ili gašenje opozicije?

Izvor MONDO/Agencije

Skupština Srbije počela je danas raspravu o predlogu izmena Zakona o finansiranju političkih aktivnosti kojim je predviđeno smanjenje obima budžetskog finansiranja političkih partija od 30 odsto.

Predlog je podnelo 128 poslanika sa liste Srpske napredne stranke (SNS).

Šef poslaničke grupe SNS Zoran Babić ocenio je da je cilj da se političkim strankama "vrati bar deo ugleda", jer je "važnije da se grade škole, putevi i bolnice nego da se plaćaju stranački bilbordi".

Zakon o finansiranju političkih aktivnosti usvojen je 2011. godine, u vreme drugačije skupštinske većine, a prethodila je javna rasprava i radna grupa u koju SNS nije čak ni pozvana da učestvuje, kazao je Babić.

On je ocenio da je "glavna karakteristika tog zakona bila da za finansiranje političkih stranaka odlazi 0,15 odsto (rashodne strane) budžeta, koja uključuje i kredite koje je tadašnja Vlada uzimala".

U drugom grmu leži zec

Predsednik poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak ocenio je da predložene uštede u finansiranju političkih partija nemaju "suštinski značaj". "Konkretne cifre pokazuju da se 1,9 milijardi dinara izdvaja iz republičkog budžeta za finansiranje stranaka. Ako bi se te pare podelile svim penzionerima u Srbiji, svako od njih bi dobio 1.117 dinara godišnje, a ako se usvoje predložene izmene zakona i smanje budžetska izdavanja za finansiranje stranaka, svakom penzioneru bi pripao 31 dinar mesečno. To su uštede koje bi postigli u odnosu na penzionere", rekao je Čanak. Prema njegovim rečima, takve uštede nemaju suštinski značaj sa stanovišta izgradnje novih škola, bolnica i puteva.

Dodao je da je glavni cilj sada predloženih izmena, da se budžetsko izdvajanje za finansiranje političkih partija smanji sa 0,15 na 0,105 odsto, da se finansiranje izborne kampanje smanji sa 0,1 na 0,07 odsto budžeta i da poreski prihodi budu osnovica obračuna sredstava kojima se finansiraju stranke.

"Promena nije nastala sada već promenom vlasti u Srbiji 2012. godine. Mi se na ovaj način usklađujemo sa Zakonom o budžetskom sistemu i smanjujemo stopu za redovno finansiranje stranaka za 30 odsto čime želimo da obezbedimo više sredstava za izgradnju bolnica, porodilišta, škola", kazao je Babić.

Prema njegovim rečima, predloženim izmenama zakona će svim strankama biti omogućeno da kupuju nekretnine iz sredstava koje dobiju iz budžeta.

"Stranke će imati pravo da kupuju nekretnine na osnovu javnog finansiranja jer želimo da iza partija ne ostanu samo politička dela, već i da u tim nekretninama napravimo edukativne centre za mlade gde će se oni učiti politici kako bi postali bolji od nas. Za tako nešto je neophodno promeniti član 11. sadašnjeg zakona i na taj način daje se prostor za lakše funkcionisanje stranaka", rekao je Babić.

On je dodao da je neophodno promeniti član 19. sadašnjeg Zakona kako više ne bi bilo "permanentnih kampanja i bombardovanja bilbordima i plakatima".

"Sredstva iz javnih finansija smeju da se koriste za kampanje samo kad se izbori raspišu, ne danas, ne sutra, već kad se budu raspisali izbori", ocenio je šef poslaničke grupe SNS.

Poslanik opozicione Socijaldemokratske stranke Marko Đurišić ocenio je da je prava namera predlagača izmena zakona da se "ugase stranke u Srbiji i da im se onemogući legalan i transparentan rad".

"SNS danas iz budžeta dobija preko 49 miliona dinara mesečno, a za redovan rad stranke takve veličine nije potrebno više od 22-23 miliona dinara mesečno. Ako se usvoji predloženo smanjenje, SNS će dobijati oko 30-33 miliona dinara mesečno što znači da će im svakog meseca ostajati deset miliona. Oni su našli način kako da iskoriste te pare, a to je kupovina nekretnina", kazao je Đurišić.

On je ocenio da druge partije neće moći da kupuju nekretnine jer moraju da servisiraju dugove iz prethodne kampanje i redovne troškove.

"Ova izmena zakona je pripremljena medijskim spinom kada je izašla vest da se rebalansom budžeta povećavaju sredstva za stranke, što je neistina. Tako je stvorena slika kako su stranke bahate i uzimaju pare od penzionera i zaposlenih", kazao je Đurišić.

Da je namera predlagača potpuno drugačija, tvrdi Nenad Čanak, lider LSV.

"Ovde je na delu vid populizma. Nemam ništa protiv da se poreski prihodi a ne rashodi koriste kao osnovica za finansiranje političkih aktivnosti, ali moram da podsetim da takve prihode nemaju ni Vojvodina ni mnoge lokalne samouprave. Ako se državni službenici ne nagrade ozbiljnim novcem za svoj rad, postaju podložni korupciji", kazao je Čanak.

Poslanica opozicione Demokratske stranke Gordana Čomić ocenila je da su predložene izmene zakona "površne, aljkave i manjkave".

"Svaki deo obrazloženja predloženih izmena je urađen na površan i aljkav način, a manjkavost zakona nije u predloženom procentu već u odredbi da se rashodi menjaju poreskim prihodima jer niko nije definisao šta su poreski prihodi Vojvodine", kazala je Gordana Čomić.

Druga manjkavost, prema njenim rečima, odnosi se na mogućnost da se sredstva namenjenja redovnim aktivnostima stranaka koriste za izborne kampanje.

"Ako imate izbornu kampanju koja traje tokom cele godine iako izbori nisu raspisani, dobijate atmosferu koja nije dobra, a koja postaje moguća ako se usvoje predložene izmene zakona", rekla je Gordana Čomić.

Poslanik vladajuće Socijalističke partije Srbije Žarko Obradović rekao je da će ta stranka podržati usvajanje predloženih izmena zakona jer one predstavljaju "odgovor na aktuelnu ekonomsku situaciju i podršku reformskom kursu Vlade Srbije".

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Olija

Ja još se uvek pitam,kome treba vojvođanska skupština i parlament?Zar to nije jedan od glavnih udaraca koji trpi preopterećeni i ispijeni srpski buđet?!Dokle mi to treba da gledamo i da slušamo a iznad svega da strepimo za svoju teritoriju?

zlatko v.

jedino sto je nesporno da i exradikali i newradikali svi kao jedan nose bedzeve-nekad jedne, sada druge, ali uvek sa bedzom ! covek od svega moze pobeci, samo ne moze od sebe samog.

Petar

opoziciju interesuju samo pare , oni vole samo pare . Nemogu da verujem da opozicija protiv ovog zakona .

special image