Kako saznaje "Blic", EU očekuje da se završi izrada nacrta statuta Zajednice srpskih opština. Takođe, traži da Beograd sprovede sve što je dogovoreno s Prištinom na polju telekomunikacija, energetike, izgradnje stalnih administrativnih prelaza.

Među zahtevima su i blokiranje ilegalnih prelaza, prihvatanje kosovskih dokumentata na prelazima s inostranstvom, puno uključivanje Kosova u regionalnu saradnju.

Tu spada i regulisanje Parka mira u severnoj Kosovskoj Mittrovici, kojem se protivi Priština.

Vlastima u Beogradu je iz EU poručeno da evropski partenri nisu zadovoljni stepenom primene dogovora iz Brisela. Iako su svi uslovi iznova ponovljnei srpskim vlastima, poznati su od ranije.

 Puno ispunjenje Briselskog sporazuma posebno je važno Nemačkoj.

Vlasti u Berlinu, vlada Angele Merkel i parlamentarci iz Bundestaga, smatraju da u pregovorima EU i Srbije prvo treba da se otvori poglavlje 35, koje se tiče Kosova.

Za otvaranje tog poglavlja je, međutim, neophodno da se primenjuju do sada postignuti dogovori iz dijaloga Beograda i Prištine u Briselu.

Zapadne zvaničnike izgleda da brine to što dijalog već pola godine stoji jer Kosovo nema novu vladu.

Odmah posle martovskih izbora u Srbiji premijer Aleksandar Vučić i šef diplomatije Ivica Dačić rekli su da žele da se dijalog s Prištinom nastavi što pre. Međutim, na Kosovu je tokom proleća bila kampanja za parlamentarne izbore, na kojima se glasalo u junu, a od tada do danas tamošnje stranke nisu u stanju da se dogovore o novoj vladajućoj koaliciji, podseća "Blic".