On je istakao da se time stavlja van snage Kumanovski sporazum iz 1999. godine i ugrožava Briselski sporazum Beograda i Prištine.

"Eventualno formiranje vojske na Kosovu od strane privremenih institucija imalo bi nesagledive posledice po mir i stabilnost u regionu. To bi, praktično, van snage stavilo Kumanovski sporazum, a suštinski dovelo pod veliki znak pitanja i Briselski sporazum o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine, što svakako nije u interesu Srbije", rekao je Šutanovac za nedeljnik "Vreme".


Šutanovac je pozvao na pokretanje "niza diplomatskih aktivnosti" kako bi Srbija mogla da utiče da se zaustave "negativni procesi, kao što bi to, protivno Kumanovskom sporazumu između NATO i Srbije i Rezoluciji 1244 SB UN, bilo formiranje nekakve vojske na Kosovu".

"Formiranjem kopnene kao i vazdušne zone bezbednosti (Kumanovskim sporazumom) Vojska Srbije izgubila je pravo da se samostalno i bez odobrenja komandanta KFOR-a angažuje u tim zonama. Srbija i 15 godina nakon potpisivanja sporazuma poštuje tu odluku i moramo zahtevati da svi potpisnici sporazuma imaju isti odnos. U suprotnom, Srbija mora da nađe način da zaštiti svoje vitalne interese", rekao je Šutanovac.

Na pitanje o ulozi NATO-a u formiranju vojske Kosova, on je rekao da je NATO, odnosno pojedine članice tog saveza, "već jednom učinio grešku pomažući u formiranju OVK iza koje su ostali zločini protiv albanskog, srpskog kao i drugog stanovništva na Kosovu i Metohiji".

"Moramo učiniti sve da naše partnere ubedimo da bi formiranje vojske Kosova u velikoj meri obesmislo proces normalizacije na relaciji Beograd-Priština", rekao je Šutanovac, koji je bio ministar odbrane od 2007. do 2012. godine.