• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU će pomoći Srbiji da premosti Južni tok

Izvor Tanjug

EU je spremna da uključi Srbiju u projekat izgradnje gasnog interkonektora sa Bugarskom, što bi joj bio jedan od novih izvora za snabdevanje gasom, a korist bi imale i srpske kompanije uključene u projekat, kaže šef Delegacije EU.

"EU je izuzetno posvećena da učestvuje u finansiranju izgradnje gasnog interkonektora sa Bugarskom. Rad na studiji izvodljivosti je završen sa finansijskom podrškom EU i sada se radi na projektovanju gasovoda", rekao je majkl Devenport za "Blic."

Kako tvrdi, taj projekat će doneti neke vrlo krupne poslove kompanijama iz Srbije koje se bave inženjeringom i izgradnjom, a takođe će suštinski doprineti tome da Srbija ima pristup alternativnim izvorima snabdevanja gasom uključujući tečni prirodni gas.

Pregovori o ovom projektu su u toku, navodi ambasador i podseća da je srpski ministar energetike Aleksandar Antić pre nekoliko dana rekao je da je ovaj projekat važan element u naporima Srbije da modernizuje i diversifikuje svoj energetski sektor.

"Ostajemo spremni da podržimo sve projekte u energetskom sektoru koji poštuju međunarodne pravne obaveze zemalja koje bi u njima učestvovale", poručiio je Devenport.
On takođe napominje da je Evropska komisija primila k znanju odluku Gasproma da zaustavi Južni tok i da se "pozicija EU se nije promenila".

Nadležne službe Komisije će sada analizirati situaciju u jugoistočnoj Evropi kako bi se ubrzale interkonekcije u regionu sa ciljem da se one bolje povežu u mrežu gasovoda EU, ističe Devenport.

Na pitanje da komentariše to što ruski ambasador Čepurin kaže da Srbija treba da traži odštetu od EU zbog Južnog toka, Devenport kaže da bi klauzule o nadoknadi štete trebalo da budu deo ugoovra koji su pravljeni za taj projekat.

U skladu s tim, zemlje koje imaju bilateralne sporazume za Južni tok sada bi trebalo da pogledaju te ugovore, dodaje on.

"Evropska komisija nije potpisnica tih sporazuma i ugovora, pa samim tim nije prava adresa za traženje nadoknade, kaže Devenport.

Odgovarajuci na pitanje da li je EU vršila pritisak na Vladu Srbije i premijera Vučića da odustanu od početka gradnje Južnog toka kroz Srbiju, Devenport kaže da nije bilo pritisaka ni na Srbiju ni na bilo koju drugu zemlju.

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

rodoljub

Bolje nemojte da nam pomazete. Od vase pomoci imamo samo stetu.

Mali Baja

Ni to ne pije vodu, mada nam rusi sigurno nece pomoci ako budemo isli ka jevropi i turali im prst u oko. Meni je ovog puta u jevropu koji traje vec deceniju ipo preko glave, a moze da potraje ko zna jos koliko, ne vidim ni da nas je zapad usrecio za ovih 15 godina. Sto se mene tice najbolje je ne prikloniti se nikom ali mi smo mali i okruzeni ne bas prijateljskim zemljama i kad bi ekonomski stali na noge i naoruzali se da nam se ne desi jos neko Kosovo mogli bi i sami, ali to nije moguce jer su nas tajkuni i korumpirani politicari i doveli do prosjackog stapa. Dakle moramo izabrati, za sada ne mirise na dobro.

BV

Ok, ne mogu da kazem da cinjenice koje si izneo nisu tacne i svestan sam da je eu i sad rasturila jugoslaviju ali isto tako znam da je rusija daleko i da nam ne moze pomoci.

special image