• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Reakcije iz Srbije: Hrvatima će presuda teže pasti

Izvor MONDO/Agencije

U Srbiji politički analitičari nisu iznenađeni presudama u Hagu, kojim je Sud pravde presudio da ni Srbija i Hrvatska nisu dokazale genocid suprotne strane u ratnim zbivanjima 1991-95. godne u Hrvatskoj.

Politički analitičar Đorđe Vukadinović izjavio je Srni da presude Međunarodnog suda pravde nisu iznenađenje, naglasivši da će tom presudom hrvatska javnost biti više razočarana i da "neće doći do resetovanja odnosa dve države".

Sud uzeo tvrdu definiciju genocida

Vukadinović je ocenio da je Sud konstantovao zločine i progon u "Oluju", da pominje brionske transkripte, ali da se držao strože definicije genocida nego Haški tribunal i da je zato zaključio da nije bilo genocidne namjre ni za "Oluju", ali ni za Vukovar da se namerno uništi cela populacija.

Vukadinović, koji je glavni urednik časopisa "Nova srpska politička misao", rekao je da je ovakva presuda bila očekivana i da neće predstavljati neko iznenađenje, niti razočarenje za vlasti u Beogradu i Zagrebu.

"Srpska javnost je, uglavnom, navikla na loše vesti iz Haga, bilo da je reč o Haškom tribunalu ili o Međunarodnom sudu pravde, za razliku od hrvatske javnosti, koja će biti više razočarana, zato što su navikli da posmatraju Srbe kao krivce", rekao je Vukadinović.

On je naveo da se u Hrvatskoj stvarala medijska atmosfera da su Srbi krivci, zločinci u svakom sporu i, s toga, njihovo razočarenje biće veće.

"Kada bi merili težinu dokaza, Srbija bi imala više razloga za nezadovoljstvo, s ozbirom na razmere etničkog čišćenja u 'Oluji', ali će nezadovoljstvo biti veće u Hrvatskoj", naveo je Vukadinović.

"Mislim da će vlasti pomalo odahnuti, a javnost će se vrlo brzo stišati. Ne očekujem eksploziju uspona odnosa posle presude. Neće biti velikog resetovanja odnosa, niti preokreta, jer tužbe nisu kvarile odnose, nego klima u Hrvatskoj, gde je srpsko pitanje omiljena tema za nagornjavanje u predizbornim kampanjama i proslavama 'Oluje' i 'Bljeska'. Ta praksa biće nastavljena i prilikom svake faze sprskih evrointegracija", rekao je Vukadinović.

Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov ocenio je danas da bi nakon presude Međunarodnog suda pravde u Hagu trebalo težiti suočavanju sa prošlošću zajedničkim naporima i Srbije i Hrvatske.

Sa Mađarima nam trebalo 70 godina

On je podsetio da je za istorijsko pomirenje Mađarske i Srbije koje se desilo prošle godine trebalo sedamdeset godina. "Na žalost ovde treba puno vremena da prođe da bi se neke rane zaceli;e i da bi se otvoreno moglo govoriti o nekim temam, a to nam ne ide u prilog", istakao je Popov.

"Presudom Međunarodnog suda u Hagu stavljena je samo tačka na jedan deo priče o onome šta se dešavalo devedesetih godina, povodom tužbe Hrvatske i protivtužbe Srbije. Međutim u međusobnim odnosima ovo bi trebalo da bude zarez i u ponašanju obe države iz spora u suočavanju sa događanjima devedesetih godina", rekao je Popov Agenciji Beta.

On je ocenio da bi svaka zemlja morala da preduzme nešto da se utvrde konkretni počinioci zločina i sa jedne, i sa druge strane.

Logika suočavanja s prošlošću radi perspektive u budućnosti neće funkcionisati skoro, sem ukoliko bude pritiska Brisela i delimično civilnog društva.

Popov smatra da će jedno vreme presuda biti dodatni argument za zahlađanje odnosa jer će obe strane verovatno izraziti nezadovoljstvo i jer ni jedna strana nije dobila satisfakciju.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image