Politički analitičar Đorđe Vukadinović izjavio je Srni da presude Međunarodnog suda pravde nisu iznenađenje, naglasivši da će tom presudom hrvatska javnost biti više razočarana i da "neće doći do resetovanja odnosa dve države".

Vukadinović, koji je glavni urednik časopisa "Nova srpska politička misao", rekao je da je ovakva presuda bila očekivana i da neće predstavljati neko iznenađenje, niti razočarenje za vlasti u Beogradu i Zagrebu.

"Srpska javnost je, uglavnom, navikla na loše vesti iz Haga, bilo da je reč o Haškom tribunalu ili o Međunarodnom sudu pravde, za razliku od hrvatske javnosti, koja će biti više razočarana, zato što su navikli da posmatraju Srbe kao krivce", rekao je Vukadinović.

On je naveo da se u Hrvatskoj stvarala medijska atmosfera da su Srbi krivci, zločinci u svakom sporu i, s toga, njihovo razočarenje biće veće.

"Kada bi merili težinu dokaza, Srbija bi imala više razloga za nezadovoljstvo, s ozbirom na razmere etničkog čišćenja u 'Oluji', ali će nezadovoljstvo biti veće u Hrvatskoj", naveo je Vukadinović.

"Mislim da će vlasti pomalo odahnuti, a javnost će se vrlo brzo stišati. Ne očekujem eksploziju uspona odnosa posle presude. Neće biti velikog resetovanja odnosa, niti preokreta, jer tužbe nisu kvarile odnose, nego klima u Hrvatskoj, gde je srpsko pitanje omiljena tema za nagornjavanje u predizbornim kampanjama i proslavama 'Oluje' i 'Bljeska'. Ta praksa biće nastavljena i prilikom svake faze sprskih evrointegracija", rekao je Vukadinović.

Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov ocenio je danas da bi nakon presude Međunarodnog suda pravde u Hagu trebalo težiti suočavanju sa prošlošću zajedničkim naporima i Srbije i Hrvatske.

"Presudom Međunarodnog suda u Hagu stavljena je samo tačka na jedan deo priče o onome šta se dešavalo devedesetih godina, povodom tužbe Hrvatske i protivtužbe Srbije. Međutim u međusobnim odnosima ovo bi trebalo da bude zarez i u ponašanju obe države iz spora u suočavanju sa događanjima devedesetih godina", rekao je Popov Agenciji Beta.

On je ocenio da bi svaka zemlja morala da preduzme nešto da se utvrde konkretni počinioci zločina i sa jedne, i sa druge strane.

Logika suočavanja s prošlošću radi perspektive u budućnosti neće funkcionisati skoro, sem ukoliko bude pritiska Brisela i delimično civilnog društva.

Popov smatra da će jedno vreme presuda biti dodatni argument za zahlađanje odnosa jer će obe strane verovatno izraziti nezadovoljstvo i jer ni jedna strana nije dobila satisfakciju.