Keler je na predavanju o pridruživanju Srbije EU u svetlu masonske lože Velikog Orijenta kazao da su sudbine Evrope i Srbije povezane "jer se Srbija nalazi na raskrsnici, u centru same Evrope".


"Srbija je učinila velike napore da postane deo porodice demokratskih zemalja što je između ostalog, dokazala i saradnjom sa Tribunalom u Hagu. Srbija treba da bude ponosna na ono što je učinila, naročito u svetlu činjenice da je njena istorija bila veoma burna i da učenje demokratije u takvim uslovima dugo traje", kazao je Keler.

Prema njegovim rečima, Evropa se danas sve više okreće ka jugu i razmišlja o vezama sa Turskom, što Srbiji daje "bitnu ulogu povezivanja Evrope i Balkana".

"Srbija je i most između Evrope i Rusije, ona može da pomogne Evropi da bolje razume različite zemlje i kulture istočnog dela kontinenta", ocenio je Keler i dodao da Srbija mora proći kroz proces usklađivanja sa zakonima i tekovinama EU, koje je kako je rekao, "nekad teško integrisati u nacionalne okvire".

Kako je istakao, iako "najoptimističnije" prognoze predviđaju ulazak Srbije u EU 2020. godine, "zabrinjava" trend razočaranja građana u EU i pad podrške evrointegracijama.

"Razočaranje građana u EU, koje je prisutno širom Evrope, posledica je tehnokratizacije i birokratizacije Unije koju danas vode institucije kao države unutar države. Ekonomska kriza dovodi do rasta populističkih pokreta i nacionalističkih stranaka, što je u suprotnosti sa načelima na kojima je izgrađena EU", rekao je Keler.

On je dodao da je Evropa, kakva danas postoji, "već mrtva ili na samrti" i da je glavni projekat svih Evropljana, uključujući i slobodne zidare, "osmišliti kako će Evropa izgledati za 30-40 godina".

"Istorija Evrope još nije napisana. Svi evropski narodi treba sami da odlučuju o sopstvenoj sudbini a ne neke udaljenje institucije", kazao je Keler.

Predavanje o pridruživanju Srbije Evropskoj uniji, održano je u Kući kulture Fakulteta za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum u Beogradu.