"Druga prestonica je Kosovo i Metohija, Pećka patrijaršija, Gračanica, eparhija Raško-prizrenska... čije su svetinje zajedno sa narodom posejane po čitavom Kosovu", rekao je Djurić novinarima posle liturgije u manastiru Gračanica i unošenja Blagodatnog ognja iz Jerusalima.

Djurić je ukazao da je praznik Hristovog vaskrsenja, koji se obeležava i u Gračanici, prilika za podsećanje na njegovu simboliku i značenje, a naročito u ovom teškom vremenu.

Episkop raško-prizrenski i kosovsko-metohijski Teodosije rekao je da praznik svake godine narodu na Kosovu i Metohiji donosi radost.

"Mi koji smo raspeti sa Hristom, mi i vaskrasavamo sa Hristom, naročito na Kosovu i Metohiji", rekao je Teodosije.

Prethodno je blagodatni oganj, koji je u Beograd stigao iz Jerusalima, unet u manastir Gračanica, gde su ga dočekali veliki broj vernika, Djurić i Teodosije.

Oganj su u manastir doneli pomoćnik dirketora vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Dušan Jovović, u pratnji predstavnika SPC, a Teodosije je služio liturgiju.

Posle završetka liturgije Blagodatni oganj, kako je najavljeno, biće prenet u Pećku patrijaršiju i u manastire Visoki Dečani i Sopoćani, gde će takođe biti ortganizovan doček i služenje liturgije.

Blagodatni oganj, plamen sa Hristovog groba u Jerusalimu, stigao je u subotu, 11. aprila u Srbiju, praćen državno-crkvenom delegacijom, a svečani doček ognja organizovan je u Hramu Svetog Save u Beogradu.

Pored Blagodatnog ognja, iz Jerusalima su doneta i dva časna krsta, što predstavlja nastavak tradicije njihovog donošenja koja je započeta sa blagoslovom patrijarha Pavla 2006. godine.

Oganj, koji nazivaju i najvećim čudom u Jerusalimu, pojavljuje se svake godine uoči Uskrsa, prilikom molitve patrijarha jerusalimskog Teofila, u crkvi Hristovog Vaskrsenja.