"Kad smo doneli ovaj Ustav, uz konsenzus svih političkih stranaka, uz zajednički rad Koštunice, Tadića i mene, uz podršku patrijarha Pavla koga smo zamolili da izađe kada smo u popodnevnim satima videli da je odziv oko 50 odsto, mi smo imali 52 ili 53 odsto građana za promenu Ustava. Kad je tako mali odziv bio onda, šta mislite kako će tek biti mali za promenu ovog Ustava", rekao je Nikolić u intervjuu za nedeljnik "Vreme".

Ustav menja Skupština dvotrećinskom većinom glasova poslanika i potom raspisuje referendum na kojem, da bi izmene bile usvojene, za to mora da glasa 50 odsto upisanih birača plus jedan.

"A kako su to neka pitanja o kojima se narod baš previše ne izjašnjava, kako ćemo da obezbedimo dovoljnu izlaznost? Mora da se agituje jako dugo, da bi se ušlo u referendum. Vlast koja ulazi u referendum sa dogovorom 'Da', ili dobija odgovor 'Da' ili pada. Ako vam narod ne da podršku, šta ćete vi na vlasti?", pitao je Nikolić.

Govoreći o Vladi, Nikolić je rekao da se ne meša u izbor ministara, i da u politici "ne može uvek sve po svojoj želji i ukusu, ili po onome što znate o ljudima".

"Predsednik Vlade ne sme da dozvoli da mu se Vlada obruka, i zato mora da uskoči da nešto rešava umesto ministara. Nema uspešne vlade, ako postoje univerzalni ministri koji mogu da skaču iz resora u resor. Ali, kad sam video koji su ljudi u Vladi, tačno sam znao da će Aleksandar (Vučić) da produžava svoje radno vreme", rekao je Nikolić.

O ŠEŠELJU I HRVATSKOJ

Za predsednika Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja, predsednik Srbije je rekao da je "poznavao jednog drugog Vojislava Šešelja" i ocenio da je njegova uloga u političkom životu Srbije sada zanemarljiva.

Po Nikolićevim rečima, Hrvatska nema prava da odnose sa Srbijom gradi na osnovu odnosa Vojislava Šešelja prema Hrvatskoj. "To je cinično. Ako Srpska napredna stranka osvaja preko 50 odsto glasova, onda treba pratiti i čitati izjave onih koji vode SNS, a ne onih koji se bore za cenzus. Ako bi SNS i Aleksandar Vučić, ili predsednik Srbije, govorili ono što priča Šešelj, to bi bio znak da Srbija ne želi da živi u miru sa Hrvatskom. Ali, mi to ne govorimo, mi to čak i ne mislimo. Lako je naći izgovor ako sa nekim hoćeš da se posvađaš ili nećeš da se pomiriš", rekao je Nikolić. On je kazao da je Srbija "pružila ruku" Hrvatskoj, a "ništa lakše nego tu ruku prihvatiti".

LAKO DO ODLUKE ZA MOSKVU

Odluku da odemo u Moskvu bilo je lako doneti, mada je bilo nesnalaženja kod nekih činovnika u nekim ministarstvima, koji su se čak usudili da predlažu ili prejudiciraju odluke, koje nisu u njihovoj nadležnosti, izjavio je predsednik Srbije Tomislav Nikolić i dodao da je, kao šef države, koji i vrhovni komandant, na kraju to morao da preseče.

"Ministarstvo odbrane je imalo kolegijum koji je zaključio da, na osnovu mišljenja Ministarstva spoljnih poslova, ne treba uputiti Vojsku Srbije na Paradu u Moskvu. Kad sam dobio sve te papire i video da tu činovnici igraju neke svoje igre, ja sam doneo odluku da Vojska Srbije ide u Moskvu", objasnio je Nikolić u intervjuu za Vreme.

On je dodao da uopšte neće da se bavi time šta je ko pisao, da li je to bilo u njihovoj nadležnosti ili ne.

"Ja odgovaram za upotrebu vojske i zato moram da sprečim da dođe do greške. A greške ne bi bilo da je neko samo poštovao zakon i obavestio me o svemu", istakao je Nikolić