U ime Vlade Srbije venac je položio ministar za rad Aleksandar Vulin koji je poručio da je Srbija i sada na boljoj strani sveta i da tu pobedu Srbiji niko ne može da ospori ili da je umanji.

Vulin je nakon polaganja venaca na Groblje oslobodilaca u Drugom svetskom ratu i spomenik Crvenoarmejcu rekao da je 9. maj 1945. godine bio pobeda slobodnog sveta koji su činili SAD, Velika Britanija, Francuska, Sovjetski savez i Jugoslavija i da je Srbija i tada bila na boljoj strani sveta.

Vulin je rekao da je svaka revizija istorije zločin prema milionima pobijenih u Drugom svetskom ratu. "Mi pamtimo i želimo da ostanemo na boljoj strani sveta, naši preci su nas tu doveli", rekao je on.

Vulin je rekao da je sistem fašizma pobeđen jer nema zemlje na svetu koju vodi fašista, ali da fašizam kao ideja nije i da će ga u tom smislu biti sve dok postoji zlo u ljudima.

"Kad čujete da bilo koju naciju neko želi da pokori, da bilo koga učini građaninom drugog reda, onemogući ljudska prava, uništi nečije kulturno-istorijsko nasleđe, onda je to fašizam. Dok ima zla u ljudima fašizam kao ideja neće biti pobeđen, a na nama je da od borbe protiv toga ne odustajemo", istakao je Vulin.

Vence na Groblju oslobodilaca i spomenik Crvenoarmejcu položio je ambasador Rusije Aleksandar Čepurin, kao i predstavnici ambasada Belorusije, Ukrajine i Azerbejžana, kao i predstavnici Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, SUBNOR-a i Grada Beograda.

Predsednik SkupštinE Grada Nikola Nikodijević je rekao da država sa ponosom ističe ulogu u antifašističkoj borbi. "Mi smo civilizacijski, istorijski i kulturološki uvek bili deo Evrope, slobodarskog i modernog sveta, a moderna Evropa je nastala na tekovinama borbe protiv fašizma", poručio je on.

Na centralnoj državnoj ceremoniji intonirane su himne Srbije, Rusije, Belorusije, Ukrajine i Azerbejdžana, a vence i sveće su položili mnogobrojni građani.

ČEPURIN: ZAJEDNIČKA POBEDA

Ovo je najveličanstvenija od svih naših zajedničkih pobeda - pobeda u Drugom svetskom
ratu, poručio je danas ruski ambasador Aleksandar Čepurin, u centru Beograda, na Trgu Republike, nakon što je sa veteranima tog rata i građanima gledao na velikom ekranu prenos parade iz Moskve.



Čepurin je, nešto kasnije, izjavio da je srpska garda u divnom, idealnom stroju prošla Crvenim trgom, na paradi u Moskvi, što je još jedan znak jačanja srpsko-ruskog prijateljstva koje će trajati zauvek.

U obraćanju, nakon gledanja prenosa parade, Čepurin je rekao da su srpski i ruski narod imali teške trenutke u istoriji ali da su uvek pobeđivali, kao i da su na ovaj dan zajedno oslobađali Srbiju i Rusiju, nemački narod, Evropu i ceo svet.

Proterali smo nemačku fašističku zver u njenu rupu i uništili je, naglasio je Čepurin, a obratili su se i ambasador Belorusije Vladimir Čušev i predstavnik ambasade Azerbejdžana Azad Pašajev.



Okupljenima se obratio i ruski veteran Valentin Jakimov podsetivši na teške dane rata i poručio da je srpsko-rusko prijateljstvo večno i da ga ništa ne može pokvariti.

DAN POBEDE U MUZEJU JUGOSLAVIJE

Organizacioni odbor Društva za istinu o NOB i Jugoslaviji proslavio je danas Dan pobede nad fašizmom svečanom Akademijom u Muzeju istorije Jugoslavije, nakon koje je delegacija tog odbora položila cveće na grob Josipa Broza Tita.

General pukovnik Jugosloveneske narodne armije (JNA) u penziji i predsednik Organizacionog odbora Petar Matić - Dule rekao je da je današnji dan veoma značajan kako za Srbiju i bivšu Jugoslaviju, tako i za ceo svet.

Kako je istakao, Jugoslavija je pre 70 godina imala pravo, čast i poštovanje da učestvuje u završnim operacijama slamanja nemačko fašističke vojske i da postane faktor oslobođenja na samo

Jugoslavije nego i cele Evrope a to je, naglasio je Matić, događaj od svetskog istorijskog značaja.

"Naše misli, pažnja i poštovanje usmerene su prema onima koji su se borili i doneli slobodu, prema ratnicima koji su širom jugoslovenskog fronta za tu slobodu ginuli", rekao je on i pozvao prisutne da minutom ćutanja odaju počast tim borcima.

Svečanost su upriličili i članovi hora "Braća Baruh" koji su izveli himnu Jugoslavije "Hej Sloveni", Dan pobede na ruskom jezku kao i splet patizanskih pesama.

Prema navodima admirala Flote JNA u penziji Branka Mamule, ta armija bila je četvrta vojna sila na svetskoj pozornici pobednika čiji je borbeni stroj na kraju rata dostigao 800.000  vojnika i starešina.