Parlament o njenoj kandidaturi raspravlja na predlog skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, a predložena je uz podršku SNS, SPS, PUPS, SDPS, JS, NS, SVM i SPO-DHS S.
Poslanici su danas završili načelni pretres izmena Zakona o privatizaciji, kojima je predloženo da ukupno 17 preduzeća od strateškog značaja za državu, kao i privredni subjekti na Kosovu i Metohiji, budu izuzeti u odnosu na postojeći rok za privatizaciju najduže za godinu dana.
Raspravu je obeležila polemika poslanika SNS i SDS o odgovornosti za proces privatizacije u Srbiji.
Zoran Babić iz SNS je optužio predstavnike SDS da su upravo lider te partije Boris Tadić i ljudi koji danas čine tu stranku, među najodgovornijima što se u ranijem periodu radilo na populistički način i što je "pevana uspavanka" za preduzeća koja su trebalo da budu privatizovana.
"Pevali ste uspavanku, a sada je neko drugi odgovoran za 17 kompanija koje i dan danas plaćaju dugove koje ste vi napravili", rekao je Babić zapitavši se da li predstavnici SDS možda umesto privatizacije predlažu podržavljenje.
Janko Veselinović iz SDS je istakao da se ni u ovom slučaju, kao ni u mnogim ranije, ne pita struka, već se pita partija.
On je ocenio da je vlast svojim delovanjem oterala investitore i pozvao na odgovornost predstavnike vlade za ekonomsko stanje u zemlji.
Opozicione DS i SDS smatraju da predložene izmene Zakona o privatizaciji govore o nekompetentnosti Vlade Srbije i o njenoj nebrizi za radnike.
Šef poslanika DS Borislav Stefanović rekao je novinarima da je prva zamerka te stranke što se ne znaju kriterijumi na osnovu kojih će 17 preduzeća biti izuzeto iz naplate potraživanja, a da je druga zamerka što se opstanak radnih mesta za skoro 100.000 radnika stavlja u drugi plan.
"Zašto baš tih 17 preduzeća, to je nejasno. Druga zamerka je što se proces privatizacije i proces opstanka radnih mesta za skoro 100.000 radnih mesta stavlja u drugi plan, kroz minimalne otpremnine", rekao je Stefanović.
Dodao je da je država još jednom pokazala da je suštinski nije briga za radnike i da su oni za nju samo brojevi.
"Ovaj zakon u suštini ne rešava nikakav problem, on ga samo produbljuje i pokazuje nekonzistentnost između premijerove ranije najave da će svi ići u privatizaciju i kasnije o 17 preduzeća. Da li je premijera ubedio ministar Sertić ili njegov rejting uoči izbora", upitao je Stefanović.
Socijaldemokrata Janko Veselinović kaže da se predloženim izmenama interveniše na način da se vladi, odnosno ministrima daje diskreciono pravo da upravljaju privatizacijama shodno stranačkim interesima.
"Ovo je nula za sektor privrede. Ovim je potvrđeno da su vlada i ministri nekompetentni i to u oblasti koja je najvažnija", rekao je Veselinović.
Aleksandra Tomić iz SNS odgovorila je demokratama da je Ministarstvo privrede zajedno sa Agencijom za privatizaciju uradilo analizu svih subjekata i utvrdilo da njih 17, prema ekonomskim parametrima, mogu da opstanu na tržištu kapitala.
Logično je, naglasila jem da oni ostanu zaštićeni zbog čega je i predloženo produženje roka do godinu dana za naplatu njihovih potraživanja.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti