"Ono što je bilo do Srbije - mi smo uradili. Potvrđeno je da je optužnica na snazi i Ministarstvo pravde je tražilo izručenje. Sada je na organima drugih država da odlučuju o tome", rekao je Stefanović na stranačkoj konferenciji za novinare.

Srbija je, precizirao je, učinila šve da neko ko je osumnjičen da je počinio najteže zločine i najteža krivična dela dođe i odgovara pred našim sudom, rekao je Stefanović.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine (BiH) uputilo je danas zahtev pravosuđu Švacarske da se Naser Orić vrati u BiH, odnosno da ne bude izručen pravosuđu Srbije, jer bi se na taj način ugrozio predmet "Naser Orić i drugi" koji se vodi pred pravosuđem BiH, koje je nadležno za procesuiranje tog predmeta, prenosi agencija Fonet list "Dnevni avaz".

U navedenom predmetu, koji je pokrenut 2006. godine, Orić je ispitan 2008. godine po zahtevu Okružni tužilaštva Bijeljina, a predmet je 2009. godine, odlukom Suda BiH, prebačen u nadležnost Tužilaštva BiH i Suda BiH.

Pošto se radi o osobi koja je državljanin BiH, dostupna je pravosudnim organima i odaziva se na njihove pozive, u navedenom predmetu nije traženo određivanje mere pritvora ili drugih mera zabrane, stoji u obrazloženju.

Ministarstvo pravde Srbije zatražilo je juče od Švajcarske izručenje Orića, koji je u uhapšen 10. juna u Bernu po srpskoj poternici zbog sumnje da je izvršio ratne zločine.

Uz zahtev za izručenje Švajcarskoj je prosleđena i prateća dokumentacija u vezi sa optužbama za koje ga tereti Tužilaštvo za ratne zločine.

Oriću je nakon hapšenja određen ekstradicioni pritvor.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić poručio je povodom hapšenja Orića da Srbija ne sme da odustane od zahteva za njegovo izručenje.

Bivši komandant muslimanske vojske je nakon hapšenja u Bernu izjavio da "odatle u Srbiju živ neće".
Srbija je poternicu za Orićem raspisala 2014, zbog sumnje da je počinio krivično delo ratnog zločina nad srpskim stanovništvom u Srebrenici 1992. godine.