Beograd nema tako često priliku da ugosti “svetske face”, a kada se to i dogodi, zbog tereta koji nosimo iz ne tako davne prošlosti, posete visokih zvaničnika praćene su uvek i strahom da će nam nametnuti neke nove uslove, ili uputiti “packe”.

Poseta nemačke kancelarke Angele Merkel, koja je ovog jutra napustila Beograd, zbog svega što je pratilo, uliva nadu da za Srbiju stižu neki bolji dani na međunarodnom planu.

U jeku drame koja se Srbiji dešavala poslednjih mesec dana i “naelektrisane” situacije u celom regionu zbog britanske rezolucije o Srebrenici i ruskog veta na taj dokument, ponovo pokrenutih razgovora s Prištinom o ključnim i još uvek nerešenim pitanjima, pomalo nestvarno izgledao je dolazak nasmejane i raspoložene Angele Merkel.

Od trenutka kad je sletela na beograski aerodrom postalo je jasno da je u Beograd došla u prijateljsku posetu, a poruke koje je uputila bile su više nego jasne – pohvalila je državnu politiku u svim oblastima, poručila da računamo na Berlin na putu ka EU, obećala pomoć oko krize s migrantima.

Nije u tim izjavama bilo konketnih datuma, ali je rekla da je otvaranje poglavlja u pregovorima EU sa Srbijom “pitanje trenutka”.

Poseta Angele Merkel Srbiji: Ključne poruke

I sam premijer Vučić opisao je posetu Merkelove kao jedan od najvažnijih dana u njegoj političkoj karijeri.

Sve u svemu, bilo je to dobro veče za Srbiju, a i današnje jutro nastavljeno je u istom stilu.

Kancelarka je imala radni doručak sa predstavnicima NVO i sa tog skupa je poručeno da se ne smeju zaboraviti pitanja ljudskih i manjinskih prava, a ocenjeno je i da je veoma važna odluka premijera da ode na komemoraciju žrtvama u Srebrenici.

Usledio je i susret sa predsednikom Srbije, na kom je Nikolić poželeo kancelarki dobrodošlicu kao veoma dragom gostu, ističući da ona u veoma kompleksnim okolnostima uspeva da balansira u odnosima EU i Rusije i uspešno vodi svoju državu i ekonomiju.

Angela Merkel je izrazila želju da ponovo razgovara sa predsednikom Srbije o situaciji na Balkanu, jer, kako je rekla, predsednik Nikolić izuzetno dobro poznaje situaciju u tom regionu, saopšteno je iz kabineta predsednika.

Fotografije koje je potom na Twitteru podelio premijer pokazale da kancelarka posle svega odlazi u dobrom raspoloženju.

Dok su sevali blicevi, najmoćnija žena sveta, ponašala se nonšalantno i rado učestvovala u svemu što su joj pripremili domaćini, što dokazuju i brojne fotografije.

Mondo/ Stefan Stojanović Nemačka kancelarka Angela Merkel koju je Aleksandar Vučić dočekao ispred Palate Srbije, izgledala je raspoloženo i poručila da Beograd može da računa na podršku Berlina na putu ka Evropskoj uniji.

Domaća štampa se danima pre posete Merkelove bavila “pikanterijama” vezanim za njenu posetu, a kako to u Srbiji obično biva, važan deo svega bilo je pisanje o jelovniku kojim je ugošćena Merkel. Pored priče o pečenju, kajmaku i pršuti, uveliko se analizirao i stil oblačenja kancelarke i poruke koje otkriva boja njenog sakoa...Sudeći i po tome, ovog puta smo dobro prošli...Bitno je da nije bila u crnom!

I po još nečemu ova poseta se izdvaja od drugih...Beograd je savršeno funkcionisao i nije bilo velikih zastoja u saobraćaju, nije bilo gužvi i nervoze. I sve to na jučerašnjih 39 stepeni...

Poseta Angele Merkel Srbiji: Ključne poruke
Mondo/ Stefan Stojanović Angela Merkel

ENDŽI, DOKTOR FIZIČKE HEMIJE

Angela Merkel koju simpatizeri zovu nadimkom "Endži", ima zanimljivu životnu i političku biografiju. "Gvozdenom kancelarkom nazivaju je zbog njene gvozdene politike štednje koja u Evropi,a pogotovo Grčkoj, nailazi na brojne kritike.

Članica je Hrišćansko demokratske unije, od koje je nominovana na mesto kancelara SR Nemačke na izborima za Bundestag 2005. Nakon višesedmičnog pregovaranja po završetku izbora, Angela Merkel 21. novembra 2005. postaje prva kancelarka u istoriji Nemačke i na čelu je tzv. „velike koalicije“ CDU/CSU i SPD. Koalicija koju je vodila Angela Merkel je pobedila i na izborima 2009. i 2013. godine.

Biografija Merkelove je deo istorije Nemačke: rođena je 17.jula 1954. godine u Hamburgu, u porodici evangelističkog sveštenika, preselila se još kao dete u Istočnu Nemačku, gde je njen otac dobio službeni premeštaj. Tu se školovala, a poslednja akademska titula bio je doktorat iz fizičke hemije, koji je dobila na Univerzitetu u Lajpcigu. Njenu političku karijeru opisuju kao uspešnu i beskompromisnu. Zanimljivo je i da je po izboru za kancelarku nastavila da živi u svom stanu u srcu Berlina.

Angela Merkel govori tečno engleski i ruski jezik.

Poznata je i po tome da izbegava česte kontakte sa štampom.