Iako vlasti u Prištini tvrde da nisu poslale zahtev, Dačić je u intervjuu za RTS ponovio da one to jesu učinile i da su Ujedinjene nacije prištinskim vlastima odgovorile da neće ispuniti zahtev, jer to nije u okviru mandata Unmika, niti UN, koji se bazira na rezoluciji 1244.

"Sada je na potezu generalni direktor Uneska gospođa (Irina) Bokova kojoj je to pismo, odnosno zahtev upućen. Za sada to nikome nije dostavljeno, niti ta informacija kruži u institucijama Uneska ili Ujedinjenih nacija", dodao je Dačić.

Šef diplomatije je poručio i da Srbija ne može mirno da gleda da neko otima srpsku kulturnu baštinu.

"Nije ovde u pitanju neka pobeda Srbije, pa smo mi kao dobili prvu rundu, bitka se nastavlja, ali UN su odbile da stanu iza predloga da Kosovo postane član Uneska. To je za nas strateški važno zato što je reč o rezoluciji 1244", istakao je ministar Dačić.

Na pitanje šta Srbija može da uradi da spreči direktan ulazak Kosova u Unesko jer vrlo lako i može da se desi da uđe praktično preglasavanjem, jer u izvršnom odboru ima 58 članica od toga 33 su priznale Kosovo i Metohiju, Dačić je odgovorio da "treba pratiti na koji način će generalni direktor Uneska reagovati na ovakav zahtev, kome će se obratiti, kako će se to pravno utemeljiti" i dodao da do sada nije bilo ovakvih slučajeva u Unesku.

"Srbija, gde god može da spreči jednostrane akte ona to radi, tamo gde ne može, mi izražavamo protivljenje svemu tome. Zato govorimo da sve zemlje treba da znaju za šta glasaju, ako im navedemo sve podatke šta je sa srpskom kulturnom baštinom koja je pod zaštitom Uneska, ako pogledaju kako su se odnosili prema crkvama - palili crkve, lomili krstove, pa neka se svaka zemlja odredi sama", naglasio je ministar Dačić.