Nakon protesta, najavili su i jednočasovnu blokadu prelaza Jarinje na severu Kosova.

Takođe, ukoliko njihov status ne bude rešen, najavili su i da će srpskog premijera Aleksandra Vučića, čija poseta Kosmetu se očekuje u narednim danima, dočekati protestom.

Predstavnik radnika Rajko Šekularac podsetio je da je nakon Briselskog sporazuma i Uredbe Vlade Srbije na osnovu koje je prestao radni odnos radnicima MUP-a Republike Srbije, isti su upućeni u privremene ili kako ih zovu posebne penzije.

Šekularac je kazao da su se bivši radnici MUP-a Srbije na Kosovu, nezadovoljni načinom na koji je to regulisano, u više navrata obraćali svim institucijama države Srbije da u skladu sa zakonom i Ustavom reše njihov problem.

On je rekao da to do danas nije urađeno, iako je posle martovskih protesta od strane premijera naloženo formiranje posebne Radne grupe koja će se baviti rešavanjem njihovog statusa.

“Ta radna grupa, možda je bolje reći neradna grupa, već četiri i peti mesec nije uspela da donese svoj predlog zakona iako smo im mi dostavili naš predlog zakona sa kojim bismo bili zadovoljni. Zato smo danas odlučili da protestujemo i da još jednom iznesemo svoje zahteve i uputimo ih direktno premijeru jer očigledno da jedini on može naložiti da se naš radno-pravni status reši u skladu sa zakonom”, podvukao je Šekularac.

Svoje zahteve predali su u Kancelariji za KiM u Kosovskoj Mitrovici kako bi bili prosleđeni premijeru Aleksandru Vučiću.

Bivsi radnici MUP-a Srbije najavili su i da će na oko sat vremena blokirati administrativni prelaz Jarinje iz pravca Rudnice i Raške kao znak upozorenja.

Šekularac je ranije rekao da oko 800 radnika MUP-a Srbije sa Kosova zahteva da njihov radni status bude regulisan u skladu za važećim zakonima Republike Srbije.

Do sada je više stotina policajaca uložilo žalbe na sporna rešenja o prestanku radnog odnosa, koje su kasnije, odlukom žalbene komisije Vlade i odbijene, nakon čega su ovi radnici pokrenuli tužbe pred Upravnim sudom koji je do sada rešio preko 500 tužbi u korist radnika.

Oko 1.200 policajca i radnika MUP-a na Kosovu i Metohiji penzionisano je 2013. godine, nakon potpisivanja prvog Briselsog sporazuma kada je Vlada Srbije donela zaključak da se ukinu radna mesta policajcima sa Kosova i Metohije i da se oni u skladu sa posebnom uredbom penizionisu.