Dačić je na sednici SB UN rekao da je Srbija posvećena dijalogu Beograda i Prištine i naglasio značaj Zajednice srpskih opština, koja uprkos Briselskom sporazumu još nije formirana, što, kako je istakao, predstavlja negativnu poruku i srpskoj zajednici i EU.

Dačić je ujedno upozorio na porast verskog ekstremizma u pokrajini i na činjenicu da se do sada, od 220.000 prograninih Srba, vratilo samo 1,9 odsto.

"Reč je o uspostavljanju Zajednice srpskih opština, koja bi artikulisala interese srpskog stanovništva i ponudila institucionalni mehanizam za kolektivno ostvarivanje i zaštitu njegovih osnovnih prava, te doprinela daljoj i bržoj normalizaciji odnosa", rekao je Dačić.

On se osvrnuo i na porast verskog ekstremizma na Kosovu i Metohiji, u proteklom periodu koji je, kako je ocenio, dostigao je najviši nivo u regionu.

"Radikalne islamističke strukture, podržane od strane značajnog broja verskih službenika/imama zvanične Islamske zajednice Kosova i Metohije i pojedinih međunarodnih i lokalnih islamskih organizacija i udruženja, te njihova povezanost sa stranim borcima u Siriji i Iraku, kojih je, ako se izvrši poređenje sa brojem stanovnika islamske veroispovesti, otišao najveći broj iz regiona Balkana, ukazuje na postojanje visokog nivoa pretnje od izvršenja terorističkih akata", naveo je Dačić.

ČURKIN: VEĆINA BI DA PRIMORA SRBIJU DA ODUSTANE OD KOSOVA

Ambasador Rusije u UN Vitalij Čurkin izjavio je da posle sporazuma Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa nije napravljen poseban napredak, ali i da većina u EU pokušava da natera Beograd da napusti svoju poziciju po pitanju Kosova korak po korak u pregovorima za članstvo u Uniji.

Čurkin je rekao da situaciju na Kosovu i dalje obeležavaju trajna kriza i sukobi s opozicijom.

Ruski ambasador je ocenio da je situacija s kosovskim Srbima i dalje veoma ozbiljna.

Čurkin je rekao da dogovorena Zajednica srpskih opština postoji samo na papiru iako to treba da doprinese međuetničkim odnosima, tako što bi kosovski Srbi dobili prava.

Teško je izbeći utisak da većina u EU pokušava da primora Srbiju da napusti svoju poziciju korak po korak u pregovorima za članstvu u EU, rekao je Čurkin podsećajući da su pregovori Srbije i EU o članstvu počeli u decembru otvaranjem poglavlja o drugim pitanjima, što se u slučaju Srbije odnosi na Kosovo.

Postavlja se pitanje nepristrasnosti EU, rekao je Čurkin i naglasio da je rezolucija 1244 UN i dalje validan i obavezujući dokument.

Izveštaj za period od 16. oktobra 2015. do 15. januara 2016. predstavio je šef UNMIK-a Zahir Tanin, konferencijskom vezom iz Prištine koji je rekao da su politički sukobi omeli napredak na Kosovu uprkos naporima vlasti u Prištini..

"Najočigledniji primer je višestruko nasilje kosovske opozicije u parlamentu", rekao je Tanin u video obraćanju Savetu bezbednosti UN.

Ban Ki Mun je u izveštaju takođe izrazio zabrinutost zbog nasilja i zapaljive retorike kojima je pribegla kosovska opozicija, ocenivši da je to doprinelo odlaganju primene nekih aspekata sporazuma Beograda i Prištine, posebno sporazuma o formiranju Zajednice srpskih opština.

Odlaganje se odnosi na sporazume iz aprila 2013. i avgusta 2015. godine, precizirao je Ban i ukazao da dogovori u pravcu uspostavljanja Zajednice srpskih opština na Kosovu nisu ispunjeni u za to određenom vremenskom okviru.

On je istakao i da ceni posvećenost Beograda i Prištine da nastave sa sastancima na visokom nivou u okviru dijaloga uz posredstvo EU.

Ukupna bezbednosna situacija na Kosovu ostala je generalno stabilna u ovom periodu, uprkos nasilju tokom politickih protesta, navodi se u nacrtu izveštaja objavljenom na sajtu UN.