List navodi da EK ne smatra spornim srpski zakon o univerzalnoj jurisidikciji kojim se Srbija proglasila nadležnom za suđenje za ratne zločine počinje u drugim državama bivše Jugoslavije.

EK smatra da međunadno pravo ne sprečava bilo koju državu da svoju jurisdikciju proširi i takozvanom eksteritorijalnom ili univerzanom jurisdikcijom, navodi list. Taj zakon, prema mišljenju EK, "ne predstavlja kršenje suvereniteta dotične države", niti predstavlja mešanje u unutrašnje poslove te države.

U "non-paper" dokumentu na koji se poziva list, Komisija navodi da bi dve države bilateralno trebalo da reše problem, a ne kroz pregovore Srbije s EU, i zalaže se za deblokadu srpskih pregovora.

"Ovih dana traju konsultacije između Hrvatske i EK, ali i drugih država članica, kako bi se pronašao način da se proces pokrene i Srbije do kraja do juna otvori Poglavlje 23", navodi list.

U tekstu se dodaje i da Hrvatska veruje da bi neki od njenih zahteva trebalo da budu merila EU prema Srbiji u Poglavlju 23, bilo kao prelazna ili kao merila za zatvaranje poglavlja o pravosuđu.

EK je pripremila svoje zaključke pošto je saslušala argumente Hrvatske, ali i odgovor Srbije.

Jutarnji list navodi da je kao jedan od primera političke zloupotrebe spornog zakona Hrvatska navela optužnicu Srbije protiv Ejupa Ganića.

Šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević izjavila je danas da što se otvaranja poglavlja 23 i 24 tiče, u Srbiji nemaju informacije o odbacivanju argumenata Hrvatske.

Ona je kazala da može samo preneti da su razgovori u Odboru za stabilizaciju i pridruzivanje bili odlični.

"Što se tiče otvaranja poglavlja 23 i 24, tu informaciju nemamo, niti je to srpski deo priče. To je deo razgovora između institucija EU i država članice", poručila je ona.

Portparolka Evropske komisije za susedsku politiku i pregovore o proširenju Maja Kocijančić ponovila je danas za Tanjug da Evropska komisija podržava i s nestrpljenjem iščekuje otvaranje poglavlja 23 i 24 u pristupnim pregovorima Srbije i EU.

Povodom vesti da je Evropska komisija odbacila zahteve kojim je Zagreb praktično blokirao Srbiju u pregovaračkom procesu i otvaranju poglavlja 23, Kocijančić je ponovila ranije izneti stav Komisije.

"Evropska komisija s nestrpljenjem iščekuje naredne korake u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji i otvaranje Poglavlja 23 o prvosuđu i temeljnim pravima i 24 o pravdi, slobodi i bezbednosti", navela je ona.  

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport ukazao je danas da je Evropska komisija (EK) dala preporuku za otvaranje daljih poglavlja sa Srbijom i da je na zemljama članice da donesu odluku.

Deveport je, na pitanje novinara da li je Brisel odbacio hrvatske argumente za blokiranje otvaranje poglavlja sa Srbijom, istakao da je preporka EK predmet diskusije zemalja članice i da se radi o istoj priči za sva poglavlja.

On je ponovio da je na zemljama članice uvek da donesu ovakve odluke i da se to tiče svih poglavlja, a ne samo aktuelnih.

Uz ukidanje nadležnosti za procesuiranje ratnih zločina za područje cele bivše Jugoslavije, Hrvatska traži da u pregovračka merila za Srbiju budu uneti i puna saradnja s Haškim tribunalom i ispunjavanje obaveza iz međudržavnog sporazuma o pravima manjina.