Pretragu obavljaju ekipe forenzičara u prisustvu predstavnika Euleksa, Komisija za nestala lica vlada Srbije i Kosova, Međunarodnog crvenog krsta i Udruženja nestalih Albanaca.

Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije Veljko Odalović rekao je novinarima da će na ovoj lokaciji, prema ranijem dogovoru, pretraga biti vršena na tri tačke.

Prema njegovim rečima, svaka informacija koja se tiče sudbine nestalih zahteva detaljnu proveru, a zbog osetljivosti zaslužuje punu posvećenost da se dođe do odgovora da li se radi o masovnoj grobnici ili ne.

"U naredna tri dana, uz prisustvo svih eksperata koji mogu da daju odgovore na licu mesta i nas koji predstavljamo delegacije Beograda i Prištine u dijalogu koji se vodi po pitanju nestalih lica, ovo pitanje ne bi smelo da ostane nerazjašnjeno", ocenio je Odalović.

Prema njegovim rečima, Srpska pravoslavna crkva, na čijem posedu se vrši ova pretraga, dala je apsolutnu saglasnost da se izvrši pretraga lokacije i poslala je svog arheologa da prisustvuje radu eksperata.

Odalović je ocenio da pitanje pretrage ove lokacije ne treba da bude politizovano.

Kako je rekao, i tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu i tužilaštva u Prištini imaju interes da se ova informacija proveri do kraja, kao i da je do sada rađeno na nekoliko lokacija za koje se sumnja da su se nalazili ostaci nestalih Srba.

"Pretraživali smo Žilivode, rađene su provere Livočkog jezera. Lokacija Košare radi se i dalje, jer je u pitanju deminiranje područja na kojem se pretpostavlja da postoje posmrtni ostaci pet do šest vojnika koji su tamo stradali. Radimo uz prisustvo predstavnika porodica nestalih, forenzičara, arheologa, antropologa, tužioca",rekao je Odalović.

Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Kosova Prenk Djetaj rekao je da se na toj lokaciji vrši provera kao i na svim drugim lokacijama za koje se sumnja da su pojedinačna ili masovna grobnica.

"Ovo pitanje se tiče traženje ljudi koji su nestali u toku rata. Mi sarađujemo i radovi se izvode na profesionalan način. Sada se rade grubi poslovi provere. Ukoliko naiđemo na posmrtne ostatke pristup će sigurno biti drugačiji, stručniji", kazao je Djetaj.

Upitan da li na Kosovu ima mesta koje bi trebalo da se istražuju na osnovu prijava Udruženja nestalih Srba, Djetaj je odgovorio da ima još lokacija koje su sumnjive i da se radi na tome - proveravaju se informacije, a zatim se ta mesta uvode u operativni plan.

Sadašnja pretraga lokacije u dvorištu hrama Hrista Spasa u centru Prištine,kako je rečeno, obavlja se na osnovu dojave svedoka.