Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Aleksandar Vulin, predvodio je danas državnu ceremoniju obeležavanja 210. godišnjice Boja na Mišaru.

"Srbija nije nikada birala svoje ratove, ni svoje bitke, nije ih birala ni 1990-ih godina. Ako pitate Srbina uvek će se pre okrenuti plugu, nego pušci. Kod nas svaka generacija dobije pitanje da li si spreman da napustiš zemlju, da se odrekneš pisma, jezika i vere, da li si spreman da se povinuješ zakonu jačeg. Do sada nijedna generacija nije dala pogrešan odgovor, ni na Mišaru, ni na Košarama", rekao je Vulin.

Gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović rekao je da Srbija nove mišarske rovove mora kopati za stolovima, u pregovorima.

"Slavimo pobedu, hrabrost, ali i našu umešnost. Nakon svih godina treba da se zapitamo da li smo pobedili i da li možemo ponovo pobediti. Mi u Šapcu mislimo da jesmo i možemo, mišarski šanac treba da se kopa za nekim stolom i mislim da smo za to sposobni i spremni", rekao je Zelenović.

Boj na Mišaru odigrao se 13. avgusta 1806. godine i predstavljao je jednu od najznačajnijih pobeda u istoriji Srbije. Bitku su izvojevali srpski ustanici predvođeni voždom Karađorđem. U njoj je učestvovalo 40.000 turskih vojnika i 7.000 srpskih ustanika.

Prema istorijskim podacima srpska vojska dobila je bitku zahvaljujući strategiji koju je Karađorđe naučio od Austrijanaca i prvi put primenio na Balkanu.

Predvođeni voždom Karađorđem i istaknutim ustaničkim prvacima šabačkog i valjevskog kraja, Srbi su odneli briljantnu pobedu koja je učvrstila položaj ustanika i znatno ugrozila status Turaka u okviru Beogradskog pašaluka.

Povodom obeležavanja jubilarne 100. godišnjice boja na Mišaru, 1906. godine je u centru sela Mišar, kod Šapca, podignut spomenik, a kasnije i muzej sa postavkom koja prikazuje sam boj, događaje koji su mu prethodili, njegove posledice, kao i znamenite učesnike ove velike bitke.

Vitki spomenik, ukupne visine 633 cm, koji se završava skulpturalnom kompozicijom dvoglavog orla, podignut je sredstvima Drinosavskog kola jahača "Knez Mihailo".

Godine 2006, povodom obeležavanja 200 godina od boja na Mišaru, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je, prema projektu stručnjaka Zavoda za zaštitu spomenika kulture Valjevo, omogućilo sveobuhvatnu obnovu samog spomenika, muzeja, kao i seoske škole u Mišaru.