Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić kaže da će izmenjeno rešenje zakona o finansiranju lokalnih samouprava, koje će danas predstaviti predsednicima opština u Palati Srbija, biti za njih prihvatljivo, jer predlog takav da će "boleti malo republički, a malo i lokalni nivo, ali nikoga previše".
"Imaću sastanke sa gradonačelnicima i predsednicima opština, da im ispred Vlade Srbije predložim novo rešenje", rekla je Brnabić u intervjuu za Tanjug, precizirajući da su predložene neophodne uštede na lokalu, umesto prvobitnih osam milijardi dinara, u novom dokumentu na kompromisnom nivou od 4,8 milijardi. Taj predlog je, kako je rekla, podržao i premijer Aleksandar Vučić.
"Ja sada zastupam interese vlade, a to nisu nužno suprotstvaljeni interesi drugima (NALEDU), samo su prioriteti i pozicije drugačiji. Recimo, iz ugla vlade, moraju da se urade nepopularne mere iz aranžmana sa MMF-om, koje neko iz perspektive NALED-a ne vidi kao konstruktivne. Svakako sam otvorena za dijalog i kritiku, ali sa predloženim rešenjima, jer se tako dolazi do najboljeg rešenja", rekla je Brnabić.
Govoreći detaljno o novom predlogu koji je i sama nazvala, "kompromisom između zahteva MMF-a i onoga što predlažu Naled i Stalna konferencija gradova i opština", Brnabić je rekla da se odustalo od tražene uštede od osam milijardi dinara koje bi iz lokalnog budžeta pripale Republici.
"Naled i SKGO su kritikovali to rešenje ne samo zbog iz ugla koliko se uzima iz budžeta lokalnim samoupravama, iako je to takođe bitno, jer i to ugrozava usluge koje one mogu da pruže građanima i privredi, već više iz ugla smanjenja poreza na zarade kao sopstvenog prihoda na lokalu", rekla je ministarka.
Prema njenim rečima, sada od tog poreza lokalu ostaje 80 odsto, što im daje motivaciju da se bave lokalnim ekonomskim razvojem, da dovode investitore, pomazu preduzetnike i otvaraju radna mesta, jer - samim tim raste i njihov budžet.
"Oni bi gubili tu motivaciju, da im se taj prihod smanji. Onda bi oni dovodili investicije i podsticali preduzetnike, ali bi novac samo odlazio u republički budžet. Ono o čemu sada razgovaramo i što će ići ka Skupštini Srbije kao rešenje, jeste kompromis", podvukla je dodajući da neće biti linearno smanjivan ovaj prihod po opštinama.
Od 4,8 milijardi dinara, koliko je po novom rešenju potrebno uštedeti, dodaje ona, ići će i smanjivanja za porez na zarade, s tim što se nastoji da to bude manje od 80 odsto i da se ide na 77, odnosno 74 odsto.
"Tako će lokalne samouprave i dalje imati motivaciju da se bore", rekla je ona.
Prema njenim rečima, najviše će po tom osnovu, biti smanjeni prihodi Beogradu, kojem će od poreza na zarade pripadati 66 odsto, ali to je zato, objasnila je, što prestonica već ima veliku ekonomsku aktivnost i jak budžet.
Neće se dirati transferi, dodala je, objašnjavajući da je to politički važno, te da će se malo uzimati od onog što je loklanim samoupravama motivacija da i dalje rade najbolje što mogu.
U tom cilju, kako kaže, postojaće i kompenzaciona mera, odnosno, lokalne samouprave će moći da dobiju novac republičkog budžeta, ali samo ako imaju razvojne investicione projekte.
"To ne može da bude novac za potrošnju, samo za investicione projekte. Tako se dobija još jedna motivacija za njih", rekla je ministarka.
Brnabić je podsetila da je ovaj zakon u nadležnosti Ministarstva finansija, ali da svi resori učestvuju.
OSTAVKE U NALEDU I CWP, ALI NE I PEXIMU
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Ana Brnabić, izjavila je danas da je imenovanjem na tu funkciju automatski ostala bez mesta u UO NALED, da je sama dala ostavku na mestu direktora kompanije CWP.
Ministarka bi, kako je rekla, ipak volela da zadrži mesto u UO Pexim fondacije, koje nije plaćeno.
"Jedino što sam još zadržala je mesto u UO Pexim fondacije, ali, to je neprofitna organizacija. Fondacija se bavi stipendiranjem studenata iz Srbije i Makedonije, kako bi završili master studije na Kembridžu, ali pod uslovom da se vrate u svoju zemlju i pomognu EU integracije i ekonomsko osnaživanje Srbije", objasnila je Ana Brnabić u izjavi Tanjugu.
Ministarka se nada da Agencija za borbu protiv korupcije neće smatrati da tu ima sukoba interesa, posebno što to mesto nije plaćeno, a volela bi, kako kaže da ostane deo Pexima.
"Svake godine mi je zadovoljstvo da upoznajem te fantastične mlade ljude, da dočekujem generaciju koja se vraća iz Kembridža i da im pomažem da se ovde snađu. Ali ću uputiti zahtev Agenciji za borbu protiv korupcije, da vidim da li tu ima sukoba interesa i, ako je to moguće, volela bih da tu ostanem", rekla je Brnabić.
Na mesto direktora u Continental wind partners (CWP) je, kako je rekla, dala ostavku dan pre imenovanja na funkciju, a u NALED (Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvo) joj je, objasnila je, automatski prestao mandat kad je prešla u državnu službu.
"I meni i Banetu Nedimoviću je prestao mandat u NALED-u, a ono što je trenutno u procesu je da ta organizacija traži dva kandidata za mesta u Upravnom odboru i dovodi dva nova člana iz civilnog društva i lokalne samouprave", dodala je.
Brnabić je takođe rekla da će ispoštovati rok od 30 dana da ispuni obavezu da prijavi imovinu.
Poraz Zvezde i čarke na kraju: Crveno-beli sjajno krenuli pa se skroz ugasili
Posle ovog poraza Zvezda je potonula: Efes izbacio crveno-bele iz plej-of slike, pogledajte tabelu Evrolige!
"Krenuli smo dobro, a onda se desio kolaps!": Sferopulos video dva različita tima, zato je Zvezda izgubila
Partizan pronašao novog trenera: Vraća se u Humsku čovek čiju "bombu" pamti Zvezda?
"Sav javni prevoz u Beogradu će biti besplatan": Šapić najavio veliku promenu od 1. januara