Upitan da li hapšenje Č. Č. koji je osumnjičen za špijunažu u korist Hrvatske, može dodatno da ugrozi odnose između Srbije i te zemlje, Stefanović je rekao da ne misli da na bilo koji način sprovođenje zakona i zaštita državnih interesa Srbije može da ugrozi odnose dve zemlje.

"Ukoliko neka država pokuša da aktivno učestvuje u rušenju našeg državnog poretka, onda to može samo da pokaže da ta država nema dobre namere prema Srbiji", rekao je Stefanović tokom posete policijskoj upravi Šid.

Upitan da prokomentariše ovo hapšenje, Stefanović je rekao da nije direktno učestovao u tome i da ne može da pruži konkretan odgovor, ali da je uveren da organi Srbije rade po zakonu.

"Koliko znam, radi se o našem državljaninu i u skladu sa tim se i sprovode zakonski postupci", rekao je Stefanović.

NEĆEMO DOZVOLITI DA MIGRANTI UGROŽAVAJU BEZBEDNOST GRAĐANA

Stefanović je rekao da će Srbija nastaviti da bude dobar domaćin migrantima, ali da im neće dozvoliti da ugrožavaju bezbednost građana i krše zakon.

Stefanović je, prilikom posete Šidu, gde se trenutno nalazi oko 1.400 migranata, a zabeleženo je nekoliko krađa i tuča čiji su vinovnici bili migranti, poručio da građani moraju da se osećaju bezbedno i sigurno i da gostoprimstvo ne znači da se "ljudima može upadati u dvorišta i pljačkati".

Ministar je rekao da se u Šidu dogodilo više pljački i krađa u radnjama koje su počinili migranti, da je prijavljena i jedna tuča koja je, navodi, završena ubodem nožem, te da su migranti upadali u dvorišta građana i krali imovinu, ali je naglasio da je policija te slučajeve rešila.

Navodeći da je Šid opština sa najmanjim stepenom kriminaliteta u Sremu i sa jednim od najmanjih u Srbiji, Stefanović je rekao da je u poslednjih nekoliko meseci u toj opštini povećan broj migranata, pa je bilo i više krivičnih i prekršajnih dela.

"To je rešeno brzom intervencijom policije, koja će nastaviti da se pristojno i humano ponaša prema migrantima, ali ni migrantima ni bilo kojoj drugoj društvenoj grupi neće dozvoliti da ugrožava bezbednost građana, krši zakon i da se ponaša na način koji izaziva strah kod građana", rekao je Stefanović.

On je rekao da je u poslednjih 48 sati u Šidu sprovedena opsežnija policijska akcija u kojoj su dve osobe, koje nemaju prijavu boravka u Srbiji, privedene sudiji za prekršaje, dok su pojedini migranti odvedeni u centre za prihvat stranaca.

Ministar je rekao da je sa predstavnicima policijske uprave u Šidu pre svega razgovarao o migrantskoj krizi i bezbednosti građana.

Istakao da je zadatak Srbije da zajedno sa EU pokuša da pronađe rešenje za migrantsku krizu i da sarađujući sa EU, pronađe način da se migrantima izađe u susret da dođu do destinacija koje žele.

Stefanović je naglasio da Evropa, ukoliko ne želi da primi migrante i misli da oni ne treba da dođu u EU, mora to i da kaže i da Srbiji pokaže kako dalje da postupa u procesu njihove readmisije i kako da ih vrati u zemlje porekla.

"Mi ne želimo da budemo kolateralna šteta bilo koje odluke i želimo da budemo deo globalnog rešenja. Evropa mora da kaze šta će da radi, jer mi ovim ljudima dugujemo odgovore da li će u Srbiji ostati neko duže vreme, da li će moći da planiraju drugu rutu ili treba da planiraju kako da se vrate u svoju domovinu", rekao je Stefanović.

Rekao je da EU mora da odgovor jer su, kako je naveo, migranti u Srbiju i došli iz zemalja EU, odnosno iz Grčke preko Makedonije i iz Turske preko Bugarske.

VUČIĆ I ORBAN SUTRA I O MIGRANTSKOJ KRIZI

Migrantska kriza biće jedna od tema sutrašnjih razgovora premijera Srbije i Mađarske Aleksandra Vučića i Viktora Orbana u Beogradu, rekao je danas potpredsednik vlade Nebojša Stefanović.

Stefanović je u izjavi novinarima u Šidu podsetio da je u više navrata razgovarao sa mađarskim ministrom unutrašnjih poslova Šandorom Pinterom o migrantskoj krizi, te da mu je mađarski kolega rekao da ta zemlja neće odustati od odluke da prima dnevno na svoju teritoriju samo 30 migranata.

Dodatni problem je, rekao je Stefanović, što ni Hrvatska više ne prima migrante, pa je njihov protok kroz zapadno-balkansku rutu znatno otežan.

"O svemu tome sutra će razgovarati delegacije Mađarske i Srbije u Beogradu", rekao je Stefanović i naglasio da migrantsku krizu ne mogu rešiti ni Srbija ni Mađarska i da one nisu ni odgovorne za stvaranje te krize.

On je naveo da Evropska unija, ukoliko ne bude želela da prima više migrante, to i kaže, te da onda i Srbija morati da obavesti EU da ni ona ne može migrante primati beskonačno, a da oni iz Srbije ne mogu da odu.

"To nije ekonomski realno niti Srbija to može da podnese", rekao je Stefanović.