Devenport je novinarima u Skupštini Srbije u pauzi Međuparlamentarne konferencije posvećene nadzoru nad IPA fondovima rekao da bi bilo rano da to komentariše jer nema detalja o tom predlogu.
"Nismo imali uvid u neki konkretan predlog. Reč je o bezbednosti i sigurnim granicama. Nije ovde reč o viznom režimu. Građani Srbije i drugih zemalja imaju pravo slobodnog kretanja", rekao je Devenport.
Na inicijativu Francuske i Nemačke, Evropska komisija se sprema da uvede mehanizam obaveznog registrovanja, a on će se odnositi na državljane zemalja koje nisu članice EU ali im nisu potrebne vize za ulazak u Šengen zonu.
Sistem EU za informacije i odobravanje putovanja (ETIAS) primenjivao bi se samo za građane zemalja kojima nisu potrebne vize za šengensku zonu dok će građani članica EU biti izuzeti zahvaljujući načelu slobodnog kretanja radnika.
Komisija procenjuje da je u 2014. u zemlje Šengena ušlo 30 miliona ljudi iz zemalja kojima se ne traže vize i da će taj broj do 2020. narasti na 39 miliona. Ako EU uvede ETIAS tarife od 13 evra, što je cena kao za američku ESTA, prikupiće više od 500 miliona evra za evropski budžet svake godine.
Međutim, jedan izvor je rekao za Euraktiv da bi suma mogla da bude daleko veća jer o tarifama još nije postignut dogovor i one će verovatno biti više. Sa cenom od 50 evra ETIAS bi do 2020. donosio više od dve milijarde evra godišnje.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
"Nemoj da snimaš, a ti ne smeš u Beograd jer vređaš sve Srbe": Isplivao novi snimak haosa Lalatovića i Dudića!