• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Na sunce" stanovi, kola, vile... roditelja i dece

Izvor Tanjug

Agencija za borbu protiv korupcije traži da se izmeni zakon i uvede obaveza prijavljivanja imovine i šire porodice političara.

Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije, Tatjana Babić, predstavila je danas u Odboru za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu izveštaj o radu te agencije u 2015. istakavši da je za efikasniji rad te agencije neophodno donošenje novog zakona i uvođenje obaveze prijavljivanja imovine roditelja i dece funkcionera.

Oduzeto pravo za 27 stranaka

Agencija je u 2015. podnela 217 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv političkih subjekata zbog različitih povreda Zakona o finansiranju političkih aktivnosti, dodala je. Naglasila je da je na osnovu pravosnažnih presuda agencija donela 27 rešenja kojima su politički subjekti izgubili pravo za dobijanje sredstava iz javnih izvora namenjenih za finansiranje redovnog rada u 2016.

Ona je rekla da je na osnovu provere 277 izveštaja o imovini i prihodima funkcionera podneto 15 krivičnih prijava zbog postojanja osnova sumnje da nisu prijavili imovinu, ili su dali lažne podatke u nameri da je prikriju.

Kada je reč o sukobu interesa, uočeno je da se broj prijava protiv funkcionera povećava iz godine u godinu, dodala je Babić.

Babić je precizirala da je u odnosu na 2014. broj prijava povećan za 17, 4 odsto. što, smatra ona, znači da poverenje građana u rad Agencije raste, ali da s druge strane znači i da jedan broj funkcionera još uvek nije spreman da postupa u skladu sa obavezama propisanim zakonom.

"Sada se o korupciji mnogo više javno govori što može da bude jedan od razloga ovakvog trenda u broju prijava koje dobijamo", rekla je Babić.

Babić ističe da ohrabruje činjenica da većina funkcionera poštuje konačne odluke agencije, navodeći da je prošle godine 83 odsto funkcionera postupilo u skladu sa konačnom odlukom agencije.

Agencija beleži rast broja funkcionera koji podnose izveštaje o imovini i prihodima što ohrabruje, jer ovu obavezu oni ne bi trebalo da doživljavaju kao teret već kao sredstvo koje štiti njihov integritet.

Prema njenim rečima, agencija je prošle godine kontrolisala finansijske izveštaje više od 90 političkih subjekata.

"Među onima koji ne ispunjavaju redovno svoje obaveze u vezi sa podnošenjem godišnjih finansijskih izveštaja i taj prekršaj ponavljaju iz godine u godinu prednjače grupe građana i stranke koje nisu parlamentarne i čiji prihodi iz budžeta su mali ili ih nema", precizirala je Babić.

Rasprava i o gardarobi i nakitu pojedinih funkcionera

Tokom predstavljanja prošlogodišnjeg izveštaja o radu Agencije za borbu protiv korupcije u Odboru za pravosuđe i državnu upravu i lokalnu saoupravu danas se povela i rasprava o gardarobi i nakitu pojedinih funkcionrki čiji se, kako je navedeno, stil života ne podudara sa ponuđenim izveštajem.

Raspravu je započela poslanica SRS-a Vjerica Radeta napomenuvši da je jasno da guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković može da nosi "barberi" maramu jer su joj primanja, kako tvrdi, pola miliona dinara, ali joj, kaže, nije jasno odakle ministarki Zorani Mihajlović skupa gardaroba i nakit.

"Javnost se informiše iz medija o preskupoj garderobi, nakitu ministarke Mihajlović. Nemoguće je to imati sa bilo kojom platom bilo u Srbiji osim onih nekoliko ekstremnih", rekla je Radeta.

Kaže da prema tim informacijama, Mihajlović kao i supruga srpskgo predsednika Dragica Nikolić nosi torbice vredne po nekoliko hiljada evra i da bi to Agencija trebalo da proveri.

"Ako saznate nešto iz medija ne mora da znači da je tačno, ali vi morate malo više da se angažujete i da pokažete da ste zaista nezavisan organ i da vam je svejedno ko je na vlasti nego da radite u skladu sa zakonom", rekla je Radeta.

Ona je pozvala Agenciju da se obrati Skupštini, ako joj za to nedostaje kapaciteta.

Radeta je rekla i da bi trebalo proveriti imovinsku kartu predsednika Tomislava Nikolića.

"Ako u jednom izveštaju napiše da ne znam šta sve ima, pa u sledećem toga nema ili ima nešto drugo, a ne piše da je ovo prvo prodato, pa onda kako je on kupio to novo. Da li se troše pare koje se volšebno sakupljaju na ime fondacije Dragice Nikolić...", upitala je ona.

atjana Babić je Radeti odgovorila da ta institucija prati imovinsko stanje funkcionera i kada se proceni da način života pojedinih funkcionera odudara od izveštaja, rade se vanredne kontrole.

Pritom se, istakla je, uzimaju u obzir i napisi u medijima.

Prema njenim rečima, izveštaj o imovini predsednika Nikolića bio predmet kontrole te agencije dva puta, kao i izveštaj pomenute ministarke u okviru redovne kontrole.

"Kada se u medijima pojave napisi koji sadrže podatke i dokumentaciju koja može biti relevantna i koja ukazuje na sumnju da je možda došlo do korupcije, te da mi treba da preduzmemo aktivnosti, mi tako i radimo", podvukla je Babić.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

stanko simic

Potrebna je potpuno nova Agencija za borbu protiv korupcije koja će istražiti i poreklo imovine funkcionera , zaposlenih i finansijsko poslovanje u sadašnjoj ! Postojeća nema kredibilitet i treba je rasformirati. Zašto više niko ne pominje konferenciju za štampu na kojoj je Mario Spasić obelodanio dokaze o teškim finansijskim i zloupotrebama prilikom zapošljavanja u ovom državnom organu koji treba da bude kjlučna institucija u borbi protiv korupcije.

Tatjana

@stanko simic A bome i carinike. Ako se secas one akcije pre 6-7 godina kad su hapsili carinike zbog mita i korupcije, svu su na kraju oslobodjeni i niko nije pokrenuo pitanje njihove imovine. I sada žive bogovski i još su uvećali svoje prihode. I našoj državi je fazon, tresla se gora, rodio se miš.

Романија

...кога ви зезате.....са севера војводине су мађари ишли у мађарску добијали по 500еура да у мађарској потпишу да су власноци ко зна чега већ

special image