Balkanske vojno-medicinske snage, koje obuhvataju Albaniju, BiH, Crnu Goru, Makedoniju, Sloveniju i Srbiju
, od sada će zajedno učestvovati i pomagati jedna drugoj u kriznim situacijama kao što su poplave i slično.

Centar za te operacije biće otvoren danas u Skoplju, a Srbija će u naredne dve godine biti predsedavajuća zemlja, saopšteno je iz ambasade Norveške u Beogradu.

Balkanske medicinske snage su projektovane multinacionalne modularne snage namenjene za širok spektar operacija brzog odgovora na krizne situacije, naročito kada je reč o elementarnim i drugim katastrofama na prostoru Zapadnog Balkana. Na duže staze, ti kapaciteti se mogu koristiti i za međunarodne operacije.

Po formiranju Balkanske medicinske snage treba da budu osposobljene da hitno reaguju u pružanju medicinske podrške nivoa 2 (lake poljske bolnice), do trenutka konsolidovanja postojećih civilnih medicinskih struktura.

Članovi Balkanskih vojnomedicinskih snaga su u maju obeležili kraj vežbe "Proleće 2016" i predstavili stečena znanja brzog reagovanja u kriznim situacijama na beogradskoj Vojno-medicinskoj akademiji. To je podrazumevalo sve od oživljavanja do brzih operacionih zahvata u montažnoj sali.

Solidarnost država i naroda u regionu iskazana je mnogo puta do sada. Najsvežiji primeri su zemljotres u Makedoniji početkom septembra ove godine, potom poplave u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj pre dve godine...

Ovaj projekat, koji finansiraju Kraljevina Norveška i Sjedinjene Američke Države, započeo je 2010. godine.

Ovo je, inače, jedinstven primer saradnje u regionu gde svaka zemlja ima različit odnos prema EU i NATO.