Skupština Kosova usvojila je večeras u prvom čitanju, sa 82 glasova za i 12 uzdržanih, Nacrt zakona o Trepči. Ovo je usvajanje zakona u načelu, a drugo čitanje i usvajanje čitavog zakona očekuje se posle 21 čas.

Novi zakon, pored 80 odsto vlasništva vlade samoproglašene Republike Kosovo nad Trepčom, i formiranja novih radnih jedinica, od kojih bi ona na Severu bila "Rudnik sa flotacijom Leposavić-Kopaonik", predviđa i ulazak vlade u moguća partnerstva sa privatnim sektorom.

Zakonu su se protivili poslanici Srpske liste, ali i Samoopredeljenja, koji su izneli najviše kritika na račun zakona, navodeći da neće glasati za usvajanje, jer, kako ističu, on zapravo utire put za prodaju ovog kombinata, javio je portal Kossev.

Predlog zakona o Trepči, odlukom većine glasova poslanika, bio je i jedina tačka dnevnog reda zasedanja.

Usvajanju zakona su se, sa druge strane, protivili poslanici Srpske, navodeći da neće glasati za ovaj zakon.

"Celokupna srpska zajednica koja živi na Kosovu, kao i mi, parlamentarni predstavnici Srpske liste, duboko smo uvereni da će predloženi Nacrt zakona o Trepči, u čijoj izradi nije učestvovao ekspertski tim srpske zajednice, ugroziti u velikoj meri egzistencijalni opstanak radnika Trepče i time praktično ugroziti većinski srpsko stanovništvo koje živi u opštinama gde se nalaze najveća nalazišta rude i minerala, prateća infrastruktura, brojni objekti od javnog interesa i stambene jedinice koje su građene na zemljištu ovog ogromnog ekonomskog giganta", naveo je predsednik liste Srpske Slavko Simić.

On je dodao i da se samo pristupom koji bi uključivao dogovor sa srpskim predstavnicima i menadžmentom Trepče sa Severa može pronaći održivo rešenje za kombinat i ostvariti "cilj ekonomski stabilnog razvoja svih zajednica, a samim tim i ostvariti dugotrajna politička stabilnost".

"Današnji predloženi Nacrt zakona o Trepči za nas, kao i za srpsku zajednicu i 3.000 radnika Trepče je neprihvatljiv, i mi kao parlamentarna grupa insistiramo da se pitanje Trepče reši kroz dijalog, a ne usvajanjem zakona koji ima jednostranu pravnu osnovu", naveo je on.

KOSOVSKA PROCEDURA U SKUPŠTINI

Nakon usvajanja nacrta zakona prilikom prvog (čitanja) razmatranja, Skupština zadužuje za dalje razmatranje: Funkcionalnu komisiju, kao izveštajnu komisiju i komisije: Komisiju za zakonodavstvo i sudska pitanja, Komisiju za budžet i finansije, Komisiju za evropske integracije, Komisiju za ljudska prava, polnu ravnopravnost, nestala lica i peticije i Komisiju za prava i interese zajednica i povratak, kao stalne komisije, kaže Poslovnik o radu Skupštine Kosova.

Zatim u roku do dva meseca sledi drugo razmatranje nacrta zakona, koje počinje podnošenjem izveštaja Funkcionalne komisije, pa sledi nova diskusija o zakonu i amandmanima. Ukoliko se zakon ne izglasa u drugom čitanju, može se ići i na treće.

VUČIĆ: KAKO MISLE DA SARAĐUJU UZ OTIMANJE?

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je juče da mu nije jasno kako Priština misli da usvoji zakon o Trepči i da ga sprovede u delo, a da posle toga nastavi dobru saradnju sa srpskim članovima svoje vlade i centralnim vlastima u Beogradu.

On je novinarima u Senti rekao da u vezi sa Trepčom nije bilo nikakvog dijaloga sa Prištinom, iako je naša strana na to stalno ukazivala i istakao da su pregovori o imovini morali da počnu mnogo ranije.

Predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije, Srba sa Kosova i Metohije i menadzmenta Trepče ocenili su na sastanku u Zvečanu da je Nacrt zakona o Trepči neprihvatljiv.

Pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je novinarima nakon sastanka da će Zakon o Trepči ostati mrtvo slovo na papiru, ako se pitanje Trepče bude rešavalo bez dogovora sa srpskim vlastima.

"Činjenica da se Trepča nalazi na severu KiM i činjenica da se rudne žile Trepčinih rudnika nalaze većim delom na teritoriji centralne Srbije govore da, ako se ovaj Nacrt zakona o Trepči usvoji, ono će ostati samo mrtvo slovo na papiru, ako ne dođe do razgovora sa pravim vlasnicima i ako ne bude uključena srpska strana", rekao je Petković.

Radnici Trepče dva dana za redom blokiraju magistralni put Priština- Raška u mestu Rudare kod Zvečana i u Leposaviću, na severu Kosova.

Radnici na ovaj nači protestuju protiv predloga Zakona o Trepči i upozoravaju da bi ovim zakonom 80 odsto kombinata Trepča otišlo u ruke kosovske vlade, čime bi, kako su istakli, bio ugrožen opstanak više od 3.000 radnika i njihovih porodica.

SRBI NA PROTESTU: OTIMAJU NAM 200 MILIJARDI EVRA

Sa protesta koji je danas održan u Rudaru kod Zvečana zatraženo je da bude povučen Zakon o Trepči i upozoreno je da otimanje srpske imovine na Kosovu i Metohiji može ugroziti etničku strukturu u srpskim sredinama u pokrajini.

Pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je skupu da je Vlada Republike Srbije apsolutno protiv ovog zakona kojim se predviđa ozakonjenje otimanja srpske imovine.

Ovim nakaradnim zakonom se predvida da naša srpska kompanija “Trepča” postane preduzeće prištinske vlade i da se uzurpira cela imovina Trepče. Ovde se ne radi samo o Trepči, ovde je reč o celokupnoj srpskoj imovini čija je vrednost preko 200 milijardi evra a koju Priština hoće da otme,”- rekao je on.

Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM je naglasio da je najveći, krajnji cilj Prištine da se otimanjem srpske imovine trajno ugrozi etnička struktura u srpskim sredinama i da se na to ne može pristati.

“A po najmanje prihvatamo takvu jednostranu odluku Prištine. Zato apelujemo na Prištinu, apelujemo na zdrav razum i svih onih oji mogu da utiču na Prištinu, da se danas iz skupštinske procedure povuče ovaj predlog zakona,”- rekao je Petković.

Petković je u ime Vlade Republike Srbije uputio poruku mira i poziv da se zajedno gradi budućnost.

Ali ako Priština neće našu ispruženu ruku, neka dobro zna, kao što ovde iza mene, na najvišoj tački se nalazi srpska zastava koja se vijori na zvečanskoj tvrdavi tako će se vijoriti dok je Srbije i srpskog naroda na Trepčinom dimnjaku,”- rekao je Petković.

Jedan od dvojice srpskih ministara u kosovskoj Vladi Ljubomir Marić izjavio je da Zakon o Trepči vodi ka potpunom gašenju Trepče na severu Kosova.

Gradonačelnik Gračanice Vladeta Kostić obraćajući se okupljenima istakao je da Trepča ne znači samo 3.000 radnih mesta i izvor za život 3.000 porodica, već da je Trepča mnogo više za sve Srbe na KiM.

Trepča ne sme da postane matrica - da ostanemo bez ičega. Trepča je nešto oko čega svi treba da se složimo. Trepča treba da bude tema o otvaranju novih radnih mesta a ne tema za trvenje sa bilo kim,”- rekao je Kostić.