• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Srbija se od NATO brani u Srpskoj i na Kosovu"

Izvor mondo.rs

Ukoliko EU i SAD "ukinu" Dejtonski sporazum i BiH uguraju u NATO zajedno s Kosovom, Srbija će izgubiti oslonac svoje vojne neutralnosti jer će deo Srba biti u Alijansi, istaknuto na okruglom stolu u Beogradu.

Vojna neutralnost Srbije, kao i mnogi drugi njeni nacionalni interesi danas se brane ne u Beogradu već u Banjaluci, Prištini i Briselu, istaknuto je na okruglom stolu "Srbija, NATO, Rusija - šta je srpski interes" koji je u beogradskom Medija centru organizovao Centar za razvoj međunarodne saradnje.

Sprečavanje ukidanja Republike Srpske i njeno utapanja u BiH, kao i predaja u borbi za Kosovo i ostavljanje na cedilu Srba i severno i južno od Ibra, omogućilo bi da te dve zemlje postanu član NATO i u tu alijansu uvedu i deo sprskog naroda, upozorio je na skupu Dragomir Anđelković iz Centra za razvoj međunarodne saradnje.

Bolje Tramp, za Hilari znamo

Šta Srbiju čeka posle predsedničkih izbora u SAD, govorio je politički analitičar Branko Radun. "Ako pobedi Hilari Klinton, koju sponzorišu muslimanski i albanski lobiji u svetu, vraća se za Srbiju američka politika iz devedesetih. To je negativna izvesnost. Šta bi donela pobeda Donalda Trampa, nije jasno ali se onda bar možemo nadati boljitku", istakao je Radun.

Da bi se takva situacija predupredila moraju se odbraniti srpski nacionalni interesi u Srpskoj i na Kosovu, kao i očuvati srpski nacionalni karakter u samoj Srbiji kojoj prete "amorfni Evro-Srbi".

"Ali, ne možemo se ni potpuno okrenuti Rusiji, jer smo okruženi zemljama članicama NATO, koje nam mogu naneti mnogo zla. Moramo plaćati nekakav reket NATO-u ali i imati crvene linije", "nacrtao" je problem Anđelković.

O tome kakva je uloga NATO u savremenom svetu na skupu, kojem su prisustvovali, između ostalih i ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Čepurin, narodni poslanici Miroslav Lazanski i Jovan Palalić, nekadašnji ministri inostranih poslova Jugoslavije Vladislav Jovanović i Živadin Jovanović, govornici su bili jednoglasni a opšti stav je najbolje prestavio ruski ambasador.

"NATO služi za održavanje dominantne pozicije SAD u svetu i držanje Brisela pod kontrolom Vašingtona. Uvek su spremni da udare ali nikada da preuzmu odgovornost za posledice tako izazvanih problema, videli smo to od Srbije, preko Avganistana, Iraka i Libije, do Sirije. Recimo u Srbiji bi bolje bi bilo da se NATO bavi čišćenjem onog smrtonosnog tovara koji je ostavio iza sebe (u NATO bombardovanju) nego da se bavi izmišljotinama protiv Rusije i sponzoriše Kosovo", rekao je Čepurin.

Ako je uloga NATO mirotvorna, zašto sada Amerikanci imaju više vojnih baza u Evropi nego za vreme Hladnog rata, pita se Živorad Jovanović, nekadašnji šef diplomatije Jugoslavije.

Nekoliko govornika je istaklo da je u Srbiji narod rusofilski a elita i deo medija "pro-zapadni". Vojni analitičar i narodni poslanik Miroslav Lazanski ističe da su antiruski naslovi u novinama samo odraz toga koliko je ko uložio u "meku moć".

"A nije nikakva tajna da je Zapad tu dao mnogo više novca", rekao je Lazanski.

U situaciji kada se Srpska jedva odbranila od krizne situacije u vezi sa referendumom o Danu Republike, a iz Brisela stižu ultimatumi oko srpske imovine na Kosovu, poslanik Lazanski predlaže - da se čeka.

"Trebalo bi sačekati da vidimo šta bi to EU mogla da uradi ako odbijemo da predamo Prištini imovinu Telekoma Srbije i Trepče. Mi imamo pravnu osnovu, a oni...", rekao je Lazanski.

Pitanje ulaska Srbije u NATO možda ne bi trebalo ni da se postavlja jer, kako je rekao Jovan Palalić, narodni poslanik i član delegacije Srbije pri Organizaciji za kolektivnu bezbednost i saradnju (ODKB, bivše članice SSSR, "novi Varšavski pakt"), Narodna skupština je o tome odlučila kada je 2007. donela odluku o vojnoj neutralnosti.

On ističe da bi ubuduće Srbija ne samo trebalo da nastavi vojno-tehničku saradnju sa Rusijom, nego je još pojača.

"Tu nam je potreban potpuna ravnoteža. NATO vojska ima sporazumima iz 2013. i 2014. godine imunitet na teritoriji Srbije i učestvujemo u NATO mirovnim misijama. Zašto ne bi isti status imala i ruska vojska, a mi učestvovali u misijama ODKB", pita Palalić.

Komentari 117

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vatro Marx

Borit cemo se kao narod Palestine, svoje nedamo tudje necemo. Svjesni smo sve sto su nam uradili moramo biti budni i pamet u glavi, sve se moze rijesiti

Neba

Pa g.Palaliću ko potpisa taj sporazum sa natom, a za ovo drugo što ste rekli mi smo Srbija ane Rusija ili možda želite da se sukobe kod nas, malo je ovo u Siriji.

Serbia forever

Kad bi bio referendum o NATO-u, samo bi šiptari i Hrvati glasali u većini za! Čak bi i Nemci pobegli iz NATO-a da mogu!

special image