Premijer Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da večeras u Briselu sa prištinskom delegacijom predstoje teški razgovori o svim otvorenim pitanjima.

"Pretpostavljam da će teme biti pravda, pravosuđe, Zajednica srpskih opština, sva otvorena pitanja, verovatno i Mitrovica, iako svi beže od toga", kazao je danas Vučić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.

Vučić je dodao da teme nisu unapred dogovorene i da "ne zna šta će biti". Istakao je i da razgovori u Briselu nikada nisu prijatni i da su oni teško breme od kojeg mu "proradi i Pavlovljev refleks".

EU kao posrednik u dijalogu očekuje razgovor o otvorenim pitanjima, primeni dogovorenog, ali i o tome kako dalje sa dijalogom o normalizaciji odnosa.

Premijer i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić, kao i premijer i predsednik samoproglašenog Kosova Isa Mustafa i Hašim Tači ponovo će, posle nedelju dana, sedeti za istim stolom u Briselu.

”Mogu da potvrdim da će premijer Mustafa i predsednik Tači kao i premijer Vučić i predsednik Nikolić doći u Brisel u sredu na poziv visoke predstavnice Mogerini kako bi učestvovali na sledećem sastanku na visokom nivou u okviru dijaloga u kome posreduje EU”, najavila je portparolka Evropske komisije Maja Kocijančić.

Pored ove zvanične najave u Briselu se nezvanično može čuti da će pored formata i protokol ovog sastanka biti sličan prethodnom održanom 24. januara.

Razgovori će se održati u sedištu Evropske službe za spoljne poslove, očekuje se da počnu u kasnim popodnevnim časovima bilateralnim sastancima delegacija sa Federikom Mogerini i nastave se kao trilateralni sastanak tokom večeri.

U Briselu kažu da očekuju razgovor o otvorenim pitanjima, pitanjima implementacije dogovorenih sprazuma koji još nisu primenjeni na terenu kao i o tome kako nastaviti dijalog o normalizaciji odnosa.

Iako evropski zvaničnici bliski procesu dijaloga ne žele da konkretizuju teme o kojima će sutra razgovarati predsednici i premijeri Srbije i samoproglašenog Kosova jasno je da postoji čitav niz otvorenih pitanja i onih dogovora koji još čekaju na primenu.

Među otvorenim pitanjima iz Briselskog sporazuma, onima gde još nema pomaka ka primeni, svakako na prvom mestu po obimu i važnosti jeste formiranje Zajednice srpskih opština. Tu je i otvoreno pitanje sporazuma o energetici kao i pitanje puštanja u rad i funkcionalnosti mosta u Kosovskoj Mitrovici.

Drugu grupu čine oni sporazumi za koje postoji jasan dogovor dve strane o tome kako dalje u procesu implementacije. Tu spadaju dogovori o pravosuđu i registrskim tablicama.

Među dogovorima Beograda i Prištine koje EU smatra zatvorenim odnosno implementiranim su telekomunikacije, sloboda kretanja, predstavaljanje Kosova u regionalnim institucijama, matične knjige, carinski pečati, policija, civilna zaštita i upravljanje administrativnom linijom razgraničenja.

Iako se iz Prištine mogu čuti najave da će se u okviru narednih sastanaka na visokom nivou između Beograda i Prištine razgovarati o "završnoj fazi", odnosno, kako prištinski zvaničnici očekuju, "priznavanju nezavisnosti Kosova", iz EU poručuju da će biti reči o tome kako dalje sa dijalogom, što podrazumeva nove teme, ali i moguće nove načine za samo funkcionisanje dijaloga o normalizaciji odnosa.

Kako navode, u ovom trenutku novina je ta da ćemo lidere Srbije i Kosova viđati mnogo češeće za istim stolom u Briselu.