Dačić: Srbija i SAD uvek na pravoj strani kad je trebalo, jačajmo saradnju

Šef diplomatije Srbije Ivica Dačić na skupu o odnosima sa Amerikancima podsetio na doprinos srpskih naučnika Nikole Tesle i Mihajla Pupina. "Unapređenje odnosa Srbije i SAD je prioritet naše zemlje", rekao Dačić.

Od saveznika, preko neprijatelja, pa opet do... Ovako izgledaju odnosi Srbije i SAD kroz istoriju, a Srbija se trudi se da teško nasleđe, kakvo je bilo bombardovanje SR Jugoslavije, nekako premosti i ponovo izradi odnos prijateljstva sa najmoćnijom zemljom sveta.

PROČITAJTE - Kad su Srbi i Amerikanci bili saveznici: HVALA! (FOTO)

U beogradskom hotelu "Kraun Plaza" (Vladimira Popovića 10) održan je skup u organizaciji Atlantskog saveta Srbije "Savezništvo SAD sa Jugoslavijom - Srbijom: Hladni rat; Pozitivni aspekti američko-srpske saradnje kroz istoriju", na kojem je ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić rekao da su Srbija i SAD "u kritičnim vremenima uvek bili na pravoj strani".

"Unapređenje odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama predstavlja jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Srbije", izjavio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ocenio da trenutno odnosi dve zemlje, uprkos realnim izazovima, beleže pozitivnu dinamiku.

On je rekao da uprkos razlikama u stavovima, pre svega oko pitanja Kosova i Metohije, Srbija ostaje potpuno otvorena za dalje razgovore na tehničkom i političkom nivou. Dodaje da pri tome Srbija SAD vidi kao jednog od ključnih partnera u procesu postizanja trajnog i održivog rešenja.

"Nadamo se da će specijalni izaslanici SAD Grenel i Palmer nastaviti svoj konstruktivan pristup i aktivan angažman u prevazilaženju zastoja u dijalogu, kao i da će pružiti pomoć u iznalaženju obostrano prihvatljivog, fer i održivog rešenja", istakao je Dačić i naglasio da Srbija posebno ceni podršku koju SAD kontinuirano pruža u ostvarivanju punopravnog članstva u Evropskoj uniji.

Istakao je i da je za Srbiju jako važno jačanje bilateralne saradnje sa SAD i na drugim poljima - kulture, nauke, sporta i drugih oblasti, što se, dodaje, posebno odnosi na potrebu za intenziviranjem ekonomskih veza i saradnje sa investicionim partnerima.

"Reforme i mere koje sprovodimo, između ostalog, imaju za cilj stvaranje još povoljnijeg i sigurnijeg privrednog ambijenta koji će ubrzati kako privlačenje i realizaciju stranih ulaganja, u kojima su SAD do danas učestvovale sa blizu četiri milijarde dolara, tako i jačanje srpskih privrednih kapaciteta", naveo je šef srpske diplomatije.

Dačić kaže da Srbija u svojim odnosima sa SAD, kao i u svom celokupnom delovanju na međunarodnom planu, nastoji da se potvrdi kao aktivan, odgovoran i pouzdan partner koji je istovremeno i nosilac regionalne stabilnosti.

"Današnji događaj predstavlja jasnu potvrdu nastojanja da naše odnose osnažujemo ne samo na političkom i ekonomskom nivou, već i kroz jačanje naučnih, kulturnih i svih drugih veza koje će naše države i narode činiti bliže jedne drugima", rekao je šef srpske diplomatije.

Podsetio je da su odnosi Srbije i SAD uspostavljeni još 1881. godine, a prvi zabeleženi predlog o uspostavljanju diplomatskih odnosa, seže sve do doba Kneza Mihaila, odnosno do maja 1867. godine.Dačić je primetio da su u gotovo 140 godina diplomatskih odnosa odnosi Srbije i SAD prolazili kroz mnogo faza od kojih, kako kaže, nisu baš sve bile pozitivne i uzajamno korisne.

"Sa nekim izazovima i negativnim percepcijama i danas se suočavamo i imamo različita gledišta po nekim, za naše dve zemlje, ključnim pitanjima", rekao je Dačić.

Naglašavajući, ipak, samo pozitivne stvari iz odnosa dve zemlje, Dačić je rekao da na značaj i razmere međusobnog poštovanja podseća i najdirljiviji momenat u tim odnosima kada se 28. jula 1918. godine, u čast žrtava srpskog naroda u Velikom ratu, srpska zastava zaviorila na Beloj kući, ali i na svim američkim javnim institucijama.

On je podsetio i na, kako je rekao, "ugledne sprske naučnike - NIkolu Teslu i Mihajla Pupina, koji su približili Srbiju Americi". Pomenuo je i operaciju "Halijard" u Drugom svetskom ratu, kada je spaseno gotovo 500 američkih pilota i vazduhoplovnog osoblja.

"Ova operacija je, pomalo kao paradigma naših odnosa, decenijama bila obavijena velom tajne", rekao je Dačić.