U ovoj inicijativi, koju je podržalo više građanskih, nevladinih organizacija, poziva se Vlada Srbije donese uredbu da funkcioneri (izabrana, imenovana i postavljena lica) u naredna tri meseca naknadu za svoj rad primaju u visini minimalne zarade u Republici Srbiji.
Ova uredba treba da se odnosi na sve funkcionere izuzev sudija i tužilaca, funkcionera u sektoru zdravstva i drugih pojedinih institucija koji su od posebne važnosti za funkcionisanje države u vreme pandemije korona virusa.
U obrazloženju se navodi da ni lokalni, ni pokrajinski, ni republički parlament ne rade od kako je uvedeno vanredno stanje, pa samim tim nema razloga da iko od odbornika u lokalnim i poslanika u Pokrajinskoj i Republičkoj skupštini prima naknadu u punom iznosu. Velika većina lokalnih, pokrajinskih i republičkih institucija ne radi i bilo bi logično da funkcioneri postavljeni na njihova čela primaju naknadu u visini minimalca, dodaje se u inicijativi.
Uredba takođe treba da se odnosi i na funkcionere u Vladi RS, Vladi AP i funkcionere u opštinskim i gradskim upravama, kao i direktore javnih preduzeća.
"Time bi se pokazala elementarna solidarnost sa građanima i poreskim obveznicima od čijih sredstava se i isplaćuju plate funkcionerima, a naročito solidarnost sa građanima koji u narednom periodu neće biti u prilici da zarade ni minimalac. Pored toga, ovakvom uredbom bi se uštedela značajna sredstva preko potrebna za funkcionisanje države", dodaje se u inicijativi.
Prema podacima Agencije za borbu protiv korupcije "izabranih, imenovanih i postavljenih lica" ima oko 30.000. Ako bi se uredbom obuhvatila samo jedna trećina i ušteda po funkcioneru bila 500 evra mesečno to bi iznosilo 5 miliona evra, što je obezbeđena minimalna zarada za 20.000 ljudi koji su ostali bez posla, piše u obrazloženju inicijative.
Pokret #1od5miliona, u međuvremenu, zatražio je da studenti budu oslobođeni plaćanja preostalog dela školarina za tekuću godinu, kako njihovi roditelji, koji zbog posledica uvođenja vanrednog stanja jedva krpe kraj sa krajem, ne bi bili primorani da deci uskrate obrazovanje jer nemaju novca da ga plate.
"Predlažemo da se deo troškova za preostale rate školarina pokrije tako što bi se narodni poslanici tokom tromesečnog perioda odrekli polovine svojih zarada, a ostatak bi se nadomestio iz budžeta Republike Srbije. Za tri meseca vršenja poslaničke funkcije, iz državnog budžeta izdvoji se u proseku oko 165 miliona dinara, što nije mala suma imajući u vidu da poslanici suspendovanjem parlamenta ne rade, a da su, sa druge strane, mnogi građani, oni koji su ih birali da ih predstavljaju, ostali bez posla i onemogućeni čak i da prehrane svoje porodice, a kamoli da svojoj deci plate školarine", navodi se u saopštenju pokreta #1od5 miliona.